Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Filmový nový rok otevře festival ÍRÁN:CI 2023. V lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Filmový nový rok otevře festival ÍRÁN:CI 2023. V lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Filmový nový rok otevře festival ÍRÁN:CI 2023. V lednu v Praze a Brně promítne to nejlepší z íránské kinematografie

Po dvouleté přestávce vynucené pandemií covidu-19 zahájí 10. ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI v lednu 2023 filmový rok v Praze a Brně pod heslem: „Ženy, život, svoboda“.

Íránem již přes čtvrt roku otřásá celostátní povstání proti tyranskému režimu. 10. ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI je proto věnován všem statečným ženám a mužům, kteří v probíhající revoluci riskují své životy. Festival přinese ta nejlepší díla íránských filmařů, kteří jsou ve vězení nebo v exilu, a výběr nejlepších snímků, které byly v Íránu poslední tři desetiletí zakázané.

Inspirací pro festivalový plakát pro rok 2023 byla fotografie z jedné z nedávných demonstrací. Je výrazem nenávisti vůči režimu, který využívá strach a agresi jako svůj poslední nástroj komunikace s íránským lidem.

Festival se bude konat v Praze od 11. do 15. ledna 2023. Po slavnostním zahájení v kině Lucerna bude pokračovat v Kině Světozor a v Biu Oko. Poté se přesune do Kina Art v Brně, kde poběží od 17. do 19. ledna 2023.

Vedle celé řady dalších mezinárodně oceňovaných filmů nabídne 10. festivalový ročník českým divákům film Medvědi tu nejsou (No Bears) – nejnovější počin režiséra Džafara Panahího, který je klíčovou postavou soudobé íránské kinematografie a v současné době je ve vězení.

Film Medvědi tu nejsou popisuje zápas proslulého režiséra, který se pokusí provést neproveditelné – natočit svůj nový film, přestože má filmovou tvorbu zakázanou. Je to upřímné vyznání režiséra, odhodlaného nenechat kameru zahálet. Natáčelo se tajně v Íránu a snímek měl premiéru v hlavní soutěži na MFF v Benátkách. Jeho uvedení na festivalu ÍRÁN:CI 2023 bude exkluzivní projekcí ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary.

„Nadcházející ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI bude jiný než ty předchozí. Přinese zasvěcený vhled do íránské politiky a kinematografie, které k sobě v posledních čtyřech desetiletích neoddělitelně patří. Íránští hosté, kteří se v průběhu 10. ročníku zúčastní diskuzí, nabídnou divákům zcela nový přístup k íránské kinematografii na pozadí aktuálních událostí v Íránu.“ Těmito slovy zve na festival ÍRÁN:CI 2023 hlavní organizátor Kaveh Daneshmand.

O FESTIVALU

Festival ÍRÁN:CI byl založen v Praze v roce 2012 se záměrem každoročně představit českým divákům to nejlepší z íránské kinematografie. Tento projekt se dále rozrůstal a postupně se stal platformou pro další formy íránského umění, jako je například hudba, divadlo, výtvarné umění a grafický design. Konání posledních ročníků výrazně ovlivnila omezení související s pandemií covidu-19.

Oficiální stránky festivalu: www.iranci.cz/
www.facebook.com/IranciFilmFestival/
www.instagram.com/iran.ci/

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru