Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Festival Jeden svět začíná už za týden v Praze

Festival Jeden svět začíná už za týden v Praze

Festival Jeden svět začíná už za týden v Praze
Už za týden začíná 24. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět s tématem Cesty svobody. Uskuteční se ve 25 městech po celém Česku od 21. března do 3. dubna. V Praze se mohou diváci a divačky těšit na festival od 23. do 31. března. Jeden svět letos nabídne 80 dokumentů a 6 snímků ve virtuální realitě. Chybět nebudou ani mezinárodně oceňované snímky, uvedené na prestižních zahraničních festivalech. Festival ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu podpoří i filmaře a filmařky na Ukrajině speciálně přidanými projekcemi. Celý program najdete na zde.

Zahájení pražské části festivalu proběhne tradičně v Pražské křižovatce a bude spojeno s předáním ceny Homo Homini. Tu uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv a demokracie. Laureátkou letošního ročníku je Mahienour El-Massry z Egypta. El-Massry je egyptská právnička známá svým aktivismem a prací na prosazování práv vězňů. Cenu převezme z rukou key-note speakera polského soudce a protagonisty zahajovacího snímku Soudci pod tlakem Igora Tuleyi.

Festival zahájí polský film režiséra Kacpera Lisowského Soudci pod tlakem, který skrze upřímné a odvážné výpovědi protagonistů a protagonistek představuje současný stav polského soudnictví. Snímek zachycuje, jak rychle mohou být cesty svobody nezávislého soudnictví ovlivněny vládní stranou a čemu čelí ti, kdo se proti tomu ohrazují. Snímek, který zachycuje strmý pád nezávislého soudnictví v zemi, která je naším sousedem a členem Evropské unie, je důkazem toho, že svobodou si nemůžeme být nikdy jistí.

Vysoce aktuální dokument uvede na zahájení festivalu v Pražské křižovatce delegace složená nejen z tvůrců, ale především z těch, kdo ve filmu nátlakům čelí. Jedním z nich je i soudce Igor Tuleya. Na debatu s tvůrci a protagonisty se diváci a divačky mohou těšit i na zahajovací projekci pro veřejnost v kině Lucerna anebo v rámci Mluvícího kina.

Zahajovací projekce pro veřejnost proběhne 23. března ve 20:00 v kině Lucerna. Po projekci bude následovat debata s protagonistou filmu Igorem Tuleyou, režisérem Kacperem Lisowskim a producentkou Iwonou Harris. Debata bude tlumočena do českého znakového jazyka.

Vstupenky na festival je možné kupovat v předprodeji na portále GoOut, kde návštěvníci a návštěvnice najdou i zvýhodněné balíčky, díky kterým ušetří až 300 korun. V nabídce jsou dva tipy balíčků. Jeden obsahuje 5 vstupenek a stojí 500,- a druhý 10 za 1000,-. Jednotlivé lístky za plnou cenu stojí 130,-.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 941

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru