Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Luhovaný Vincent letos otevře téma Přes čáru

Luhovaný Vincent letos otevře téma Přes čáru

Luhovaný Vincent letos otevře téma Přes čáru

Ve dnech 23.–26. 6. se v Luhačovicích uskuteční již 12. ročník multižánrového festivalu Luhovaný Vincent. Divákům nabídne čtyři dny a noci plné divadelního, hudebního, filmového, zvukového, literárního a výtvarného programu. Festival se již tradičně odehraje v městských i lázeňských lokacích, kterým je v mnoha případech připravován na míru.

Vydejte se s Vincentem za hranice vlastní přízemnosti

Téma letošního ročníku zní: es čáru a vztahuje se k němu převážná část programu. Zkoumá otázku hranic a limitů dělících společnost, názory, politiku, ideje, skupiny lidí, jejich možnosti, národy, pohlaví, náboženství a mnohé další. Jak se dělící linie projevuje přímo v lokalitě, kde se festival odehrává, prozrazuje dramaturg Petr Knepr:

„Luhačovice jsou někdy ostře vnímány jako dvě oddělené části – městská a lázeňská. Jako by to byly nesmiřitelné tábory rozdělené čarou mezi dvěma prostory jednoho města. A také my, když sestavujeme program festivalu, narážíme na limity vlastních ohledů i znalostí, stejně jako podvědomě přemýšlíme, zda „tady to“ „právě tam“ není už příliš. Jestli to už náhodou není „přes čáru“. Dokud ale čáry nejsou nakreslené na zemi, veřejné prostory nedělí zeď a jejich propustnost nehlídá ozbrojenec, jsou jen a pouze na papíře, v naší hlavě, ve vlastním abstraktním světě, kde je všechno možné. Třeba i čáru překročit, nebo její koncept zcela zrušit. Udělat to chce krapet odvahy. Zkoušíme ji najít a nebát se vykročit o kus dál, vyrazit přes čáru.“

Téma překračování hranic se promítne také do formální roviny kurátorského výběru jednotlivých dramaturgických linií. Zvuková sekce Hany Řičicové, která měla na festivalu v loňském roce premiéru, pro tentokrát upouští od klasického přístupu zapojujícího návštěvníka do praktického workshopu a představí dvě osobité umělkyně – skladatelku a sound designérku Natálii Plevákovou a producentku a čerstvou laureátku kategorie Best Electronic Track hudebních cen Vinyla Pavlu Bastlovou (tokyo drift), které vyrazí za čáru zažitých kategorií vnímání zvukového umění.

Jejich vystoupení se budou částečně prolínat s hudební sekcí. Tu dále doplní úspěšná rapperka Arleta, která se ve svém projevu nebojí překročit nejedno zažité pravidlo žánru a upozorňovat na tematiku sexismu, klimatických hrozeb či psychického zdraví. Festival přiveze také hypnotický hudební projekt z USA – Timber Rattle, a to ve své aktuální čtyřčlenné, čistě akustické inkarnaci (vokály, akustická kytara, housle, perkuse).

Pod čarou nezůstane ani filmová část programu. Její dramaturgie se snaží o rozšíření pomyslných hranic vnímání média filmu mimo zavedené očekávání či struktury. Zahajovací film festivalu Přes hranici  (Florence Miailhe, 2021) využívá k vyprávění silného osobního příběhu o putování přes hranice unikátní techniku olejomalby na sklo a nese tak téma ve své formě i příběhové linii. Zakončovací film Bubble Bath (György Kovásznai, 1980) je naopak experimentálním hybridem, kombinujícím muzikál, romantickou komedii a sociální dokument, který byl v době svého uvedení vnímán jako radikální počin ve světě animace. Putování přes hranice tušené či vnitřní, zobrazí rakouská komediální road movie Obyčejné bytosti (Thomas Marschall, 2020). Prolínání hranic společenských vrstev, stejně jako hranic žánrových, zastoupí doku-fikční argentinský experiment Esqui (Manque La Banca, 2021), čerpající z mytologií i místních legend v Latinské Americe.

V prolnutí filmu a pohyblivého obrazu, a pomyslně tedy kategorie filmu a výtvarného umění, se již tradičně objeví projekční pásmo Jiné Vize CZ 2021, které bude na festivalu uvedeno ve spolupráci s partnerskou Přehlídkou filmové animace a současného umění – PAF. Promítáno zde mimo jiné bude vítězné video této soutěžní kategorie olomouckého festivalu – Zalando War Machine vizuálního umělce Jozefa Mrvy. Humorně kritický snímek zachycuje fenomén hyperkapitalistického viru, jehož šíření probíhalo souběžně se šířením pandemie COVID-19. Jozef Mrva ml. pro Luhovaného Vincenta připravuje také site specific videoinstalaci, reagující na festivalové téma.

Z něj budou vycházet také performativní akce konceptuálního umělce Mariana Pally. Do Luhačovic zamíří i Adamec family – Delfína, Uršula, Jana a Jakub Adamcovi chystají společný projekt laskavého aktivismu vytvořený na míru festivalu. Scénografka/kostymérka a hudebník/galerijní kurátor spolu se svými dětmi vtáhnou do akce i samotné návštěvníky. 

Rodinám s dětmi je uzpůsoben také program divadelní. Uvedena bude loutková pohádka o medvědu staviteli, který putuje lesem a hledá vhodné místo k bydlení, nazvaná Kde budeme bydlet. Publikum se může těšit také na speciální komorní představení pro 10 diváků – Moetivi Karavan / Expedice k domovu, které se v osmi opakováních odehraje ve speciálním útulném karavanu. Za projektem stojí divadelnice, hudebnice a designérka Barbora Ungerová (hudební duo DVA) spolu s dramaturgyní a režisérkou Dominikou Špalkovou. Představení zve publikum na expedici do neznámé krajiny, v níž je možné nalézt odpověď na otázku, co dělá domov domovem. Pohybové představení Urge vycházející z konceptu choreografky Ceren Oran se naopak v přeneseném slova smyslu snaží z domovních zdí udělat taneční sál. Čerpá inspiraci z frustrujícího zážitku rok a půl trvající pandemie a odloučení a transformuje jej v radostný a energetický prožitek, zcela záměrně zasazený do veřejného prostoru.  

Sekce tak přinese zklidnění a ukotvení všem, kteří se během festivalových dní vydají přes čáru až příliš daleko. Dramaturgyně divadelní sekce, a také ředitelka festivalu, Magdaléna Petráková uzavírá svůj výběr přáním: „Kéž se tak během festivalu každý v Luhačovicích cítí jako doma!“

Kulturně-lázeňský pobyt čeká i na čerstvého držitele ocenění Magnesia Litera za Knihu roku – Pavla Klusáka. Autor v minulém roce pobýval v Luhačovicích na rezidenci pořádané Nadačním fondem Pramen Luhačovice, kde dopisoval také svou čerstvou knihu Uvnitř banánu, ze které bude letos na festivalu předčítat. V literární sekci kurátorované Liborem Staňkem se dále představí také básníci Lubomír Tichý a Radek Štěpánek, kteří se ve své tvorbě v aktualizované podobě vrací k jazyku přírodní lyriky.

Předprodej akreditací za zvýhodněnou cenu 400 Kč startuje 1. 5. na portálu GoOut.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 956

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru