Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Marienbad Film Festival uvede retrospektivu Anny Kryvenko či selekci filmů Michala Blechy a Erica Baudelaira

Marienbad Film Festival uvede retrospektivu Anny Kryvenko či selekci filmů Michala Blechy a Erica Baudelaira

Marienbad Film Festival uvede retrospektivu Anny Kryvenko či selekci filmů Michala Blechy a Erica Baudelaira

Téma sedmého ročníku Marienbad Film Festivalu „Pamatuji si, ale nevzpomínám si na to“ je inspirované básní českého experimentálního básníka Petra Kabeše. Staví do popředí těkavost mysli, paměť míst, krajiny a filmu, motivy vzpomínání, času a zapomnění a prolíná se napříč festivalovým programem, především v sekcích Výběr a Vzory. Festival při této příležitosti vzpomene na 100. výročí narození autorů filmu Loni v Marienbadu. Vedle pocty režisérům francouzského nového románu uvede retrospektivu experimentální filmařky a umělkyně Anny Kryvenko, která často pracuje s nalezeným materiálem a hledá ve svých filmech historické spojnice k současným událostem. Představí i selekci filmů kameramana Michala Blechy a snímky francouzsko-amerického vizuálního umělce a filmaře Erica Baudelaira. Mezinárodní festival věnovaný experimentálním a nezávislým filmům se uskuteční v termínu od 7. do 10. července v mariánskolázeňském hotelu Lesní Mlýn ‒ Donbas. 

„K tématu letošního ročníku nás inspiroval bývalý hotel a ROH zotavovna Lesní mlýn – Donbas, kde se festival koná již podruhé. Je to místo, které za dobu své existence několikrát změnilo svoji funkci, název a majitele. Nemohli jsme si odmyslet to, že v době probíhající války na Ukrajině připomíná původní název utrpení všech zasažených válkou, ale také to, jak rychle jsme se stali vůči obrazům války rezistentní. Myslíme si, že v současné době cirkulujících obrazů je velmi důležité se učit obrazy a filmy číst kriticky, “ sdělil dramaturg festivalu Lubomír Konečný.

VÝBĚR / SELECTION
Prezentuje již etablované tvůrce v oblasti filmové audiovizuální experimentace formou masterclass, retrospektiv a místně specifických projektů.

LENKA LINDAUROVÁ
Lenka Lindaurová je režisérka, nezávislá výtvarná publicistka, kurátorka řady významných výstav, autorka vítězné ideové koncepce Expo 2010 Šanghaj a bývalá ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Na festivalu osobně uvede dokument Cena Jindřicha Chalupeckého (2011), ve kterém se dotýká témat teoretika Jindřicha Chalupeckého a smyslu a vnímání Ceny Jindřicha Chalupeckého. Představí i svůj druhý celovečerní dokument Finalisté (2015), který se zamýšlí nad významem výtvarného umění pro společnost. Mapuje šest let života laureátů prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, sleduje jejich uměleckou kariéru, etablovanost v rámci umělecké scény a společenské uznání.

SABINE GROSCHUP
Rakouská umělkyně a filmařka osobně uvede projekt (JC{639}) inspirovaný instalací kompozice ORGAN2/ASLSP amerického skladatele, představitele moderní klasické hudby Johna Cage v kostele v Halberstadtu, kde je toto dílo vystavené jako zvuková instalace trvající 639 let. O této instalaci, která se stane nejdelším koncertem v historii, natočila Sabine Groschup experimentální dokument o 89 scénách, které za pomoci osobností z umělecké scény losuje a sestavuje do 89 různých verzí, jež odkazují k 89 tonům Cageovy kompozice. Pořadí scén pro jednotlivé verze pokaždé vylosuje jiný člověk a ten také nominuje dalšího losujícího. Příští verzi filmu vylosuje v Marienbadu ředitelka festivalu Zuzana Stejskalová.

RETROSPEKTIVA ANNY KRYVENKO
Snímky a performance ukrajinské režisérky, střihačky, vizuální umělkyně a absolventky pražské FAMU Anny Kryvenko byly promítány na mnoha festivalech, ze kterých si také odnesly nejedno ocenění. V rámci retrospektivního pásma uvede Marienbad Film Festival selekci krátkých snímků ( Zítra bylo jiné slunce, Poslechnout horizont a další), včetně celovečerního střihového dokumentárního filmu Můj neznámý vojín (2018), který přináší neotřelý pohled na okupaci Československa roku 1968.

PETR VRBA
Jednou z nejvýraznějších postav domácí alternativní hudební scény je neúnavný propagátor volné improvizace Petr Vrba. Jako trumpetista zkoumá zapojení trubky v nových souvislostech, ohledává nové kontexty za využití klarinetu, syntetizátoru a dalších elektronických nástrojů. Jelikož jeho tvorba dalece překračuje hudební umění, Marienbad Film Festival představí jeho profil v celé jeho umělecké šíři.

Analýza bydlení: Hudebně-literárně-vizuální projekt Petra Vrby, spisovatelky Petry Hůlové a vizuálního umělce Jiřího Havlíčka. Trojici umělců spojuje dlouhodobý zájem o principy fungování prostoru ve společenském smyslu. Po první spolupráci na projektu Space Pandemic, v rámci něhož se pokoušeli o reflexi česko-německých vztahů s ohledem na pandemii v prostředí pohraniční periferie, se projekt Analýza bydlení věnuje městskému prostoru a způsobu, kterým jej zabydlujeme a jakým o něm přemýšlíme.

LyrArkestra+: Je orchestrální experimentální kolektiv, který ke své tvorbě využívá kromobyčejný syntezátor Lyra 8. Nástroj používá k hudební i vizuální interpretaci grafických partitur primárně českých a slovenských autorů. V Mariánských Lázních ansámbl představí interpretaci grafické partitury slovenského skladatele a violoncellisty Milana Adamčiaka, který proslul jako autor akustických objektů, instalací a nekonvenčních hudebních nástrojů.

Boyse: Duo multiinstrumentalisty Petra Vrby a audiovizuálního experimentátora Martina Nábělka křísí estetiku cyberpunku a nabízí intimní vhled do snového světa stroje odehrávajícího se napříč miliardami tranzistorů. Využívá k tomu generativní neurální síť, která se, podobně jako lidstvo samo, metodou pokus-omyl snaží vytvářet nová místa ve virtuální utopii se sobě vlastní architekturou a výtvarným výrazem.

MICHAL BLECHA
Marienbad Film Festival představí formou masterclass projekty umělce a kameramana Michala Blechy a přiblíží umělecký přístup a specifika kameramanství v kontextu výtvarného umění. V rámci masterclass uvede poslední film Barbory Kleinhamplové Irresistible (2021), který se soustředí na otázky rolí ve společnosti a v partnerském vztahu. BDSM vztahy jsou o vzájemném souhlasu, dominantní a submisivní se musí předem dohodnout, co bude jejich role obnášet. Společně pracují na tom, aby své touhy uvedli v život, ačkoliv je tu také další, přetrvávající otázka: Mají tyto krátkodobé úniky z každodenní reality vliv na jednání aktérů po skončení hraní rolí? Ve druhém snímku Empathy With Your Thoughts (2020) Michal Blecha přiznaně využívá žánr hudebního klipu. Prostřednictvím nástrojů mainstreamové audiovizuální kultury umělec esteticky posiluje zobrazený ekologický aktivismus. Práce je jakýmsi holdem odvaze a osobnímu hrdinství mladých lidí, kteří jsou ochotni radikálně vystoupit ze své fyzické komfortní zóny.

 

VZORY / MASTERS
Zaměřuje se na projekty etablovaných filmařů, kteří vnáší experiment do mainstreamu umělecké kinematografie.

ALAIN RESNAIS A ALAIN ROBBE-GRILLET
Dva tvůrci, díky kterým o Mariánských Lázních, původně Marienbadu, slyšel ve Francii a filmovém světě téměř každý. Organizátoři Marienbad Film Festivalu ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze připravují na 7. 7. 2022 u příležitosti zahájení 7. ročníku filmového festivalu oslavu výročí jejich nedožitých stých narozenin. Poctu oběma slavným umělcům vyjádří promítáním filmů Loni v Marienbadu (1961) a Stará známá písnička (1997), která získala na domácí francouzské půdě devět Césarů, mezi nimiž i toho za nejlepší francouzský film roku.

EKATERINA SELENKINA: DETOURS
Celovečerní debut Detours (2021) režisérky Ekateriny Selenkiny získal v roce 2021 Velkou cenu Týdne mezinárodní kritiky na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Zobrazuje mocenské vztahy v ulicích ruského hlavního města strhujícím způsobem, když kombinuje statické široké záběry moskevských předměstí se záběry z mobilních telefonů a virtuálních map. Snímek se vymyká kategoriím hraného, dokumentárního a narativního filmu a vytváří pomalu plynoucí, přesto strhující a emocionální podívanou.

ERIC BAUDELAIRE
Francouzský vizuální umělec a režisér, který se věnuje uměleckému výzkumu, fotografii a videu, zakládá často svoji práci na rešerších v archivech a důsledné práci s nalezeným materiálem. Své filmové projekty prezentoval na mezinárodních filmových festivalech i v galeriích. Festival uvede jeho poslední dva filmy. A Flower in the Mouth (2022), filmový diptych, který je volnou adaptací divadelní hry Luigiho Pirandella z roku 1924 a byl uveden v sekci Forum na festivalu Berlinale. Soustředí se na různé plynutí času dvou hlavních protagonistů a je rámován pozorováním průmyslové produkce růží. Dokumentární střihový film When There Is No More Music To Write, and other Roman Stories (2022) je netradičním portrétem avantgardního hudebního skladatele Alvina Currana, který Eric Baudelaire vytvořil z již existujících záběrů a nahrávek Alvina Currana ve spolupráci se svojí střihačkou Claire Atherton.

APICHATPONG WEERASETHAKUL
Apichatpong Weerasethakul je thajský filmový režisér, scenárista a producent, který si z canneského festivalu odnesl v roce 2010 Zlatou palmu za film Strýček Búnmí. Marienbad uvede jeho nejnovější magicko-realistický počin Memoria (2021) s Tildou Swinton v hlavní roli, který zasadil do kolumbijské krajiny. Ústřední postavou hypnotického snímku je Jessica, která čas od času zaslechne dunivý úder přicházející z neznáma a provází ji série plánovaných i neplánovaných setkání.

FORUM MARIENBAD
Forum Marienbad patří k páteři celého festivalu. Cílí na aktuální mezinárodní filmovou tvorbu v oblasti experimentu narace a formy, do které se skrze otevřenou výzvu hlásí umělci z celého světa. „Je nesmírně potěšující, že se nám každým rokem hlásí stále více snímků. Oproti loňským 176 filmů se do soutěže přihlásilo 250 snímků ze 39 zemí, kterých jsme vybrali 24 filmů,” sdělil dramaturg sekce Tomáš Vobořil.

Marienbad Film Festival uvede za osobní účasti autorů ve festivalových premiérách film Kouzlo nevyřčeného slibu (2022) Terezy Vinklárové o problémech uměleckého provozu z pohledu psychosomatiky nebo nový film od Milana Mazúra Co je to za píseň, která odkryla mlhu? (2022), který je poetickým a imaginativním pátráním po muži, který zmizel na začátku 1. světové války a dosud je nezvěstný. V rámci Fóra Marienbad se také představí film s environmentální tematikou z fantazijního světa Radka Brousila a Kryštofa Hlůže Can You Still Feel The Butterflies? (2021) nebo dva filmy Dějiny plátěného filmu a Ježíšova stopa (2022) z dlouhodobého projektu nazvaného If I Ever Lose My Eyes vizuální umělkyně Ley Petříkové, které se věnují tématu spirituality a poznání. V české premiéře festival uvede film You Can’t Automate Me (2021) slovinské vizuální umělkyně a režisérky Katariny Jazbec o smyslu práce dělníků mezi automatizovanými stroji v rotterdamských docích.

Více informací najdete na webu festivalu.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 949

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru