Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Živé kino Praha zve na filmové portréty: DJ NobodyListen, romský aktivista Štefan Pongo a překladatelka Anna Kareninová

Živé kino Praha zve na filmové portréty: DJ NobodyListen, romský aktivista Štefan Pongo a překladatelka Anna Kareninová

Živé kino Praha zve na filmové portréty: DJ NobodyListen, romský aktivista Štefan Pongo a překladatelka Anna Kareninová

Živé kino Praha láká na dokončované novinky českého dokumentu. Režisér Kryštof Zvolánek pozve filmové publikum do světa hudebního producenta a DJ Jakuba Stracha alias NobodyListen. Tomáš Kratochvíl přiblíží život romského aktivisty Štefana Ponga. V předpremiéře pak Živé kino nabídne také meditativní dokument Petra Michala, který sleduje život překladatelky Anny Kareninové. Všechny snímky se dočkají premiéry na 26. dokumentární Ji.hlavě. Živé kino Praha začíná ve čtvrtek 25. srpna. Akce každoročně upozorňuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který letos proběhne 25. až 30. října.

Živé kino Praha nabízí tradičně to nejnovější z českého filmového dokumentu a opět jde o filmy, které jsou těsně před dokončením a své premiéry se dočkají právě na podzimní Ji.hlavě. Promítat se bude na neobvyklých místech, například v antikvariátu nebo v budově FAMU. Vstup na projekce je zdarma. Po projekcích proběhnou diskuse s tvůrci*kyněmi.

Živé kino letos nabídne čtyři projekce. Akci zahájí snímek Generace A: Ať si každý dělá, co chce filmaře Kryštofa Zvolánka. Jde o portrétní snímek DJ a hudebního producenta Jakuba Stracha alias NobodyListen, který lze zároveň vnímat jako generační výpověď mladých mileniálů z klubového prostředí. „Rapová a elektronická hudba je rychlejší a svobodnější médium než film. Do českého šoubyznysu přinesla autenticitu, drzost, a postupně se stala generačním mainstreamem. I když hlavní motto rapu je vydělávat peníze, ve výsledku DJs a rapeři nabízejí širokému publiku obsáhlejší zprávu o současném stavu společnosti, než se daří dokumentaristům a filmařům,“ přibližuje téma režisér. „Jakuba nahlížím skrze jeho obličej, tvář, značku – jak se dokázal vyrovnat s následky operace, které potkaly jeho fyzickou tvář i jeho brand,“ dodává režisér.  

Téma rasismu otevře snímek Pongo Calling režiséra Tomáše Kratochvíla.  Jde o filmový portrét Štefana Pongy, který odešel z Česka do Británie, aby unikl rasovým stereotypům a žil normální život. Když se však rozhodne na internetu reagovat na rasistická vyjádření prezidenta Miloše Zemana, jeho život nabere úplně jiný směr, například založí Československou romskou unii. „Film Pongo Calling je o hledání hranic mezi osobním a veřejným životem. Štefanovi s tím nakonec pomohla jeho rázná žena Iveta. Je to téma, které se týká leckoho z nás, a tady ho navíc uvidíte na pozadí extrémně různorodých prostředí a v plnokrevném romském podání,“ říká o filmu Kratochvíl. Film bude možné, po premiéře v Ji.hlavě, vidět v kinech na jaře příštího roku.

Živé kino nabídne také meditativní dokument režiséra Petra Michala Je nalezena tím, koho hledá, který sleduje život překladatelky Anny Kareninové. Film se do velké míry zabývá jejím vztahem s již zesnulým manželem básníkem Petrem Kabešem a samotou, s níž se překladatelka musela vyrovnat. „Dramaturgie titulků: Anna Kareninová. Znal jsem ta slova z filmových titulků z kina i televize, ale dlouho jsem si myslel, že žádná Anna neexistuje, že její jméno je jen vtip několika překladatelů stojících v pozadí. Když jsem se později setkal osobně se skutečnou Annou Kareninovou, viděl jsem ženu, která přes všechny své úspěchy dobrovolně stojí v pozadí,“ říká režisér. „Fascinovalo mě její myšlení, nasazení v práci a energie jejího osobního života. Otázkou však bylo: Jakým způsobem natočit někoho, kdo nechce být viděn? Ve filmu jsme se o to pokusili skrze její myšlenky a skrze zrcadlení se v autorech, které překládá a o jejichž odkaz pečuje: Célina, Pounda a Kabeše,“ dodává Michal.

Ani letos nebude chybět přehlídka My Street Films, která představí výběr krátkých dokumentů od začínajících nebo amatérských filmařů*řek. Tentokrát promítne filmy vítězů*zek letní dokumentární soutěže Voda je živel.

Souběžně s Živým kinem Praha probíhá akce také v Jihlavě, a to ve dnech 23.–27. srpna. Zde program nabízí výrazné snímky loňského ročníku festivalu.

Inspiration Forum LAB hledá meze růstu

Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy zve na výstavu! Diskusní platforma, která je tradiční součástí festivalu, propojila osobnosti ze světa umění a vědy a v rámci programu Inspiration Forum LAB je inspirovala k vytvoření tří multimediálních uměleckých projektů. 

Meze růstu – to je téma prvního ročníku programu, kterému se věnovaly tři interdisciplinární týmy po dobu jednoho roku. Výstupy jejich práce, které vznikaly ve spolupráci s trojicí tutorů a tutorek (výtvarník Zbyněk Baladrán, vizuální umělkyně Lenka Hámošová, filozof Lukáš Likavčan) bude možné zhlédnout v pražské galerii Display od 7. do 25. září. 

Co jsou vlastně meze? Jsou to překážky? Nebo příležitost soustředit se na to, na čem skutečně záleží? Je růst vůbec potřebný? To jsou otázky, na které se pokusí umělecké projekty v galerii Display odpovědět.

Jakým konkrétním tématům se projekty věnují? Proměnami Ostravy během posledních desetiletí se zabývá video-esej Společné jádro. Její autoři a autorky (filozof Jaroslav Michl, umělec Ján Skaličan, vizuální vypravěčka Giulia Faccin a antropoložka Jitka Králová) nabízejí pohled do budoucnosti skrze metaforické zachycení limitů současného systému. Projekt upozorňuje, že současné trendy směřující k udržitelnější budoucnosti často jen reprodukují stávající socioekonomické modely zaměřené na zisk a růst.

Toxickému vztahu mezi fosfátovými hnojivy a zemědělskými rostlinami se věnují biodesignérka Hana Komanová a antropoložka Karolína Žižková. Společně zkoumají zemědělství v době zmenšujících se zásob fosforu. A kladou si otázku, jak by to dopadlo, kdybychom poslali rostliny na odvykací kůru.

Povodím řeky Guadiany v oblasti mezi Španělskem a Portugalskem se pak zabývá filmová esej informačního designéra Buraka Korkmaze a antropologa Pedra F. Neta. Vývoj klimatických změn autoři znázorňují pomocí takzvané sonifikace, techniky, která převádí data ve zvukové signály. „Berme to jako cvičení v naslouchání, které nám umožní slyšet meze naší planety a důsledky jejich přehlížení,“ uvádějí autoři projektu. 

Projekt vznikl ve spolupráci se Sdružením pro výzkum a kolektivní praxi Display. Vstup na výstavu je zdarma. Vernisáž proběhne 6. září v 18 hodin.

Živé kino proběhne 25. až 30. 8. 2022, vstup je zdarma. Podrobnosti zde: www.ji-hlava.cz/zive-kino-praha

26. MFDF Ji.hlava proběhne 25. až 30. 10. 2022. Do 15. 9. je možné si pořídit výhodnější akreditaci. Z každé akreditace poputuje minimálně 20 Kč do veřejné sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který finančně podporuje ukrajinské dokumentaristy*tky.

Více informací na: www.ji-hlava.czFacebookInstagram

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru