Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Národní filmový archiv vydává novou publikaci Digitální Kříženecký

Národní filmový archiv vydává novou publikaci Digitální Kříženecký

Národní filmový archiv vydává novou publikaci Digitální Kříženecký

Kniha Digitální Kříženecký, kterou vydává Národní filmový archiv, nese podtitul Nový život prvních českých filmů. Vznikla na základě dlouholetého výzkumu, prezentace a kurátorství filmů Jana Kříženeckého z let 1898 až 1911 v nové digitální podobě. Editorem publikace, která bude uvedena 19. března v 19 hodin v kině Ponrepo, je filmový historik, teoretik a redaktor Jiří Anger. Kniha byla zařazena do širší nominace na Magnesii Literu 2024 v kategorii Naučná literatura.

Snímky z počátků kinematografie často vnímáme jako úsměvné hrátky s novou technologií, které nemají jinou hodnotu než ryze historickou. Naší knihou chceme nejstarší filmové artefakty ze sbírky Národního filmového archivu představit nejen jako výtvory své doby, ale také jako východiska pro pochopení tvorby a vnímání pohyblivých obrazů v digitální éře,“ uvádí editor knihy Jiří Anger.

Digitalizace původních nitrátních kopií a negativů první české snímky nejen zpřístupňuje, ale také otevírá mnohé otázky stran jejich minulosti i budoucnosti. Studie z oblasti filmové teorie, historie a archivnictví, které přináší uváděná kniha, zkoumají proměnlivou materiální podstatu filmů, jejich oběh napříč epochami, kontexty a médii, či možnosti, jak nově vzniklé digitální artefakty vystavovat nebo využívat pro umělecký výzkum. Publikace zahrnuje také rozsáhlou edici dokumentů, které se s Janem Kříženeckým a počátky české kinematografie pojí, a audiovizuální eseje, jež digitalizované artefakty rozkrývají tvořivou hrou s obrazy a zvuky.

Součástí slavnostního uvedení knihy bude nejen promítání vybraných digitalizovaných filmů, ale také speciální fotochemická projekce z kinematografického přístroje bratří Lumièrových (Cinématographe), kterou si vezme na starost belgický archivář a restaurátor Jean-Pierre Verscheure. Úvodní řeč pronese editor knihy Jiří Anger, projekcí bude provázet kurátorka a restaurátorka Jeanne Pommeau.

Národní filmový archiv při příležitosti slavnostního uvedení knihy postupně zpřístupní na adrese krizenecky.nfa.cz i všechna dostupná digitální data ke Kříženeckého filmům. Tato data NFA uvolní pro další nekomerční užití, a to v nejvyšší dostupné kvalitě. Pro NFA jde o historicky a symbolicky významný krok ve zpřístupňování filmového dědictví.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 958

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru