Zde se nacházíte: 25fps » TV » Krobot, Voříšková, Melíšková a Majer řeší Případ pro exorcistu

Krobot, Voříšková, Melíšková a Majer řeší Případ pro exorcistu

Krobot, Voříšková, Melíšková a Majer řeší Případ pro exorcistu

PŘÍPAD PRO EXORCISTU (režie: Jan Hřebejk, 2014; od neděle 11. ledna vždy ve 20.00 na ČT 1) –

Česká televize už tuto neděli odvysílá první díl trilogie Případ pro exorcistu režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského. Odstartuje tak volně navazující cyklus příběhů Detektivové od Nejsvětější Trojice, který je založený na úspěšném detektivním románu Michala Sýkory.

Případ pro exorcistu se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Autoři tak přivádějí na televizní obrazovky neschematické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové (Klára Melíšková), nadporučíka Mráze (Stanislav Majer) a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše (Miroslav Krobot). Z Případu pro exorcistu se proto stává nápaditě vyprávěný detektivní příběh rámovaný autentickým vykreslením práce kriminalistů, okořeněný jemným humorem a ironií.

Případ pro exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. – Jan Hřebejk

Případ pro exorcistu díl 01

I když podle literární předlohy se děj odehrává v Olomouci a nedaleké vesnici Štěpánov, především interiérové scény natáčeli filmaři z úsporných důvodů v Praze – například na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy nebo na patologii v pražském Karlíně. Vesnici Štěpánov nahradila obec Tursko dvacet kilometrů od Prahy. Městské exteriéry natáčeli přímo v Olomouci, aby vytvořili iluzi, že se celý příběh odehrává tam. Ve filmu se objeví Dolní a Horní náměstí, obchodní dům nebo silo v Polské ulici. Spisovatel Michal Sýkora je absolventem Univerzity Palackého v Olomouci, učí tam a jeho literární tvorba je s tímto městem úzce spjata. První veřejná projekce Hřebejkova filmu proto před Vánoci proběhla v Uměleckém centru Univerzity Palackého v bývalém jezuitském konviktu.

Od začátku jsem bojoval o to, že je dobré mít v Případu pro exorcistu hlavní postavu detektiva ženu. A jsem rád, že tenhle pokus vyšel, máme tam hlavní ženskou figuru a není to žádná nezralá teenagerka, ale zkušená a zajímavá policistka, kterou ztvárňuje Klára Melíšková. Za nejšťavnatější postavu ovšem považuji jejího nadřízeného Viktora Vitouše, který je nesmírně zajímavým a plastickým charakterem, který se bude v pokračováních dále vyvíjet. A toho k naší velké radosti ztvárnil Miroslav Krobot.

Případ pro exorcistu mi byl doporučen jako debut, který stojí za přečtení a který by možná stál i za adaptaci. Poté, co jsem si ho přečetl, mě překvapilo, že se, na debut, jedná o tak zralý text v nesnadném žánru detektivky a navíc v rozsahu románu. Nejtěžší na mé práci byla redukce, protože když máte třísetstránkovou knihu, musíte redukovat a u detektivky je podstatné, aby vám ze skládanky nic nevypadlo. V samém začátku nebylo jasné, kdo se mnou adaptovanému textu ujme. Jsem rád, že první sérii režíroval Honza Hřebejk, protože má velký čuch na casting, umí skvěle vést herce a zároveň pracuje s jemným humorem, který je mu vlastní. Honza tak určité věci, co se týče pojetí charakterů, nastavil a já jsem velmi zvědavý, jak si s nimi poradí další kolegové režiséři, u kterých jsem měl po slavnostní projekci pocit, že se na adaptování opravdu těší. – Petr Jarchovský.

Případ pro exorcistu

Vyšetřovací tým kolem majorky Výrové se na obrazovkách České televize objeví i v příštím roce. Ještě letos bude režisér Viktor Tauš natáčet čtyřdílnou minisérii Modré stíny, na kterou naváže třídílná série Pět mrtvých psů, tentokrát v režii Jana Prušinovského. Případ pro exorcistu vznikl v tvůrčí producentské skupině Jana Šterna.

Případ pro exorcistu

Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Petr Jarchovský podle detektivního románu Michala Sýkory
Hrají: Klára Melíšková, Stanislav Majer, Miroslav Krobot, Tereza Voříšková, Jan Budař, Marek Taclík, Kateřina Winterová a Kryštof Hádek
Kamera: Martin Žiaran
Kreativní producent: Jan Štern

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 636

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru