Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Oceněné projekty pátého ročníku East Doc Platform

Oceněné projekty pátého ročníku East Doc Platform

Oceněné projekty pátého ročníku East Doc Platform

Největší dokumentární akce svého druhu v regionu East Doc Platform (EDP), organizovaná Institutem dokumentárního filmu při festivalu Jeden svět, přivedla do Prahy od 7. do 13. března 2016 více než 400 filmových profesionálů, začínající či zkušené filmaře, zástupce významných filmových festivalů anebo klíčové světové osobnosti z oblasti dokumentárního filmu. Na East Doc Platform se v letošním roce přihlásil rekordní počet 220 připravovaných dokumentů ve fázi vývoje, výroby či postprodukce. Z tohoto počtu bylo vybráno několik desítek projektů soutěžících o celkem 8 cen.

Projekty se mohly  hlásit na tři různé aktivity: East European ForumProject Market a Doc Tank. O některou z celkem 8 cen se nakonec ucházelo 9 připravovaných dokumentárních filmů z kategorie East European Forum, 16 projektů účastnících se Project Marketu, 7 transmediálních projektů z kategorie Doc Tank a projekty účastnící se workshopů Ex Oriente Film.

Slavnostní vyhlášení a předání všech cen proběhlo 12. března 2016 v Divadle Komedie po prezentacích East European Fora.

Držitelem Ceny East Doc Platform je připravovaný český dokument Jana Geberta

Institut dokumentárního filmu udělil hlavní Cenu East Doc Platform ve výši 7500 € nejlepšímu projektu ve stádiu vývoje. Projekt byl vybrán mezinárodní porotou ze všech  projektů ve vývoji, které byly vybrány k účasti na některé z aktivit na East Doc Platform 2016. V porotě udílející tuto cenu zasedli uznávaní dramaturgové a zástupci filmových fondů a festivalů, letos to byli: Andrew Beecroft (Doc/Fest Sheffield, Velká Británie), Harry Vaughn (Sundance Film Festival, USA), Jan Daae (DR Sales, Dánsko), Cristian Hordila (MFF Transilvania, Rumunsko), La Frances Hui (MoMA, USA), Erkko Lyytinen (YLE, Finsko), Luke Moody (Britdoc, Velká Británie), Eduard Moschitz (ORF, Rakousko) a Alex Szalat (Arte, Francie). Udělená finanční podpora, která pomůže filmařům v dalším vývoji jejich dokumentárního filmu, putuje letos k tvůrcům připravovaného českého dokumentu Až přijde válka. Snímek v režii Jana Geberta vzniká v produkci Pink Productions a koprodukci HBO Europe. Cenu převzala producentka snímku Viktória Hozzová. „V době, kdy jsou evropská identita, soudržnost a sdílené hodnoty ohroženy a rozdělovány rostoucími pocity odlišnosti, v době, kdy vznikají třenice, nabízí tento projekt opravdovou a dystopickou porci našich nepřátelských ostnů, které se brzy mohou stát něčím běžným. Tento film nabídne možnost zamyslet se nad generací plnou nejistot, přijmout měnící se evropskou realitu jako výzvu a nedovolit, aby nasákla jedem naší nevědomosti,“ odůvodnili své rozhodnutí členové poroty.

​Koprodukční cena HBO Europe

Veškeré projekty vybrané na East Doc Platform ze zemí, kde působí HBO Europe, soutěžily o Koprodukční cenu společnosti HBO Europe, která svou spoluprací podpoří vítězný projekt a zafinancuje jeho rozpočet. Cenu předala Hanka Kastelicová, výkonná ředitelka oddělení dokumentární tvorby v HBO Europe a získala ji albánská dokumentaristka Verjana Abazaj za připravovaný dokument Prisoners Without Prison.

Postprodukční cena ČT

Hlavní dramaturgyně pro dokumentární filmy Filmového centra České televize, Věra Krincvajová z České televize, která je generálním mediálním partnerem IDF a mediálním partnerem projektu KineDok, vyhlásila vítěze Postprodukční ceny České televize. Cena je spojena s postprodukční podporou v hodnotě 7 400 €, kterou poskytne Česká televize. Cenu získal připravovaný ruský dokument Russian Viewfinders v režii Alexandera Abaturova.

Zlatý trychtýř

Cena je každoročně udílena jednomu z projektů, které se účastnily celoročního workshopu Ex Oriente Film a který v rámci jeho tří setkání prošel nejmarkantnějším vývojem. Vítězný projekt získal 600 €. Tento obnos by měl pomoci tvůrcům v dalším vývoji a mezinárodní propagaci jejich dokončovaného dokumentárního snímku. Členy poroty byli hlavní tutoři workshopu Ex Oriente Film: Mikael Opstrup, Iikka Vehkalahti, Ivana Pauerová Miloševič a Filip Remunda, kteří rozhodli, že tuto cenu získal připravovaný švýcarský dokument For Mother’s Sake? v režii Nikoly Iliče a Coriny Schwingruber Iličové.

Cena IDFA Fora 

Díky dohodě mezi IDF a IDFA Forem je každoročně vybrán zástupcem IDFA jeden projekt z East European Fora a odměněn zvláštní cenou, která zahrnuje vstup na IDFA Forum, akreditaci na IDFAcademy, ubytování na 4 noci i letenky pro celý tým. Cena zvyšuje mezinárodní potenciál vybraného projektu účastí na největším dokumentárním festivalu a trhu na světě. Ze všech prezentovaných projektů jí získal projekt Planeta Petrila (režie: Ion D. Sirbu).

Cena DocsBarcelona
Ve spolupráci s festivalem DocsBarcelona bude jeden z projektů East European Fora vybrán na Speed Meetingy, které jsou součástí pitching fora festivalu DocsBarcelona 2016. Schůzky budou dohodnuty předem podle preferencí projektu. Cena filmařům umožní představit projekt dalším mezinárodním decision makerům pokračovat tak v navazování kontaktů a kooperaci započaté na East Doc Platform. Projekt vybral Mikael Opstrup (vedoucí studií v European Documentary Network) a stal se jím připravovaný srbský dokument Occupied Cinema (režie: Senka Domanovi).

Ceny DOK Leipzig Co-Production Market a DOK Preview

Tyto ceny zajistí oceněným projektům účast na 12. ročníku Mezinárodního koprodukčního setkání festivalu DOK Leipzig a možnost představit se 70 decision makerům během předem připravených individuálních schůzek v říjnu 2016, respektive účast na nové aktivitě DOK Preview.  Ceny zahrnují festivalovou akreditaci na DOK Leipzig a ubytování na tři noci pro tvůrce projektů. Ocenění vyhlásila vedoucí DOK Industry Brigid O’Shea a porota složená ze členů výběrové komise DOK Industry je udělila polskému projektu Over the Limit (DOK Preview) v režii Marty Plus a připravovanému českému dokumentu Avtovaz (Co-Production Market) režiséra Petra Horkého.

Cena i_doc Workshop

Díky nové spolupráci s i_doc workshopem (Švýcarsko) nabídl Doc Tank v roce 2016 větší možnost spolupráce a výměny zkušeností mezi odborníky na transmédia a účastníky workshopu. V rámci této spolupráce byla udělena Cena i_doc workshop pro nejlepší projekt, který obdržel pozvání na nadcházející i_doc workshop v Nyonu, stipendium v plné výši, včetně dopravy a ubytování. Vítězný projekt vybral Dr. Jean-Pierre Candeloro, vedoucí projektu i_doc a stal se jím připravovaný polský dokument The Future of Forever (režie: Ana Brzezińska).

East Doc Platform nabídla bohatý program s hvězdami světového dokumentu

Kromě uzavřených setkání filmových profesionálů nabídla letošní East Doc Platform otevřený program sestávající ze zajímavých přednášek, případových studií, projekcí a master classes vedených zkušenými odborníky. V letošním roce to byli např. Erik Gandini, Fredrik Gertten, Sarah Mosses, Wolfgang Gumpelmaier, Jasmina Kallay, Frédéric Dubois, Mike Lerner, Maya Hawke, Anca Damian, Peter Jäger, Iikka Vehkalahti, Marie-Pier Gauhtier, Vincent Lucassen, Alexandre Brachet či Arnaud Colinart. Zájem širší veřejnosti či studentů FAMU o tyto přednášky opět potvrdil, že East Doc Platform má co nabídnout nejen dokumentárním tvůrcům, ale i všem zájemcům o autorský dokument.

V rámci East Doc Platform proběhl také šestý ročník dvoudenního Project Marketu sestávajícího z předem naplánovaných individuálních schůzek dokumentaristů s televizními zástupci, distributory, sales agenty, festivalovými dramaturgy a potenciálními koproducenty. Naplánováno a uskutečněno bylo přes 400 schůzek pro 23 projektů a došlo k navázání mnoha slibných spoluprací, koprodukcí a forem distribuční podpory.

Během East Doc Platform proběhla také dvoudenní KineDok konference zaměřená na inovativní formy distribuce s účastí řady zahraničních odborníků. V rámci konference se ve Vinohradském pivovaru uskutečnila slavnostní projekce polského dokumentu 6 kroků od sebe (rež. Bartosz Dombrowski prod. Anna Wydra, Polsko, 2014).

Příznivci české dokumentární tvorby si East Doc Platform nenechali ujít také prezentaci pěti připravovaných českých dokumentů. Své dokončované snímky zde představili zkušený dokumentarista Miroslav Janek, uznávaný slovenský režisér Robert Kirchhoff chystající česko-slovenský koprodukční dokument, Martin Ryšavý, Lukáš Kokeš či debutující Pavel Jurda. Prezentaci moderovala známá německá producentka Simone Baumann (Saxonia Entertainment GmbH).

Letošní EAST DOC PLATFORM se také těšila velkému zájmu českých i zahraničních médií. O jejím konání informovala Česká televize, na jejíchž obrazovkách byly k vidění i rozhovory s hosty, které si bylo možné přečíst také v Lidových novinách, na webu týdeníku Reflex, ve vysílání Českého rozhlasu či Rádia Svobodná Evropa. Extra příloha věnovaná programu East Doc Platform vyšla také v tištěném týdeníku Respšekt č. 10/2016. O konání akce informovaly Echo24, novinky.cz, České noviny a celá řada dalších médií.

Mottem letošního ročníku EAST DOC PLATFORM byl slogan SIGHT SPECIFIC, který vyjadřuje jak rozmanitost pohledů a přístupů k tématům, tak jedno ze zaměření letošního programu – site specific projekce a diskuze jako alternativní formu filmové distribuce a podporu dialogu mezi tvůrci a diváky. Za dobu existence IDF se v rámci jeho aktivit podařilo podpořit dokončení téměř 300 dokumentárních filmů a dalším 3200 snímkům byla zajištěna distribuční podpora. Filmy podpořené IDF pravidelně získávají ocenění na předních filmových festivalech po celém světě. Více na www.dokweb.net

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 98

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru