Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Sedmý ročník festivalu ÍRÁN:CI v lednu představí odvážné íránské filmy

Sedmý ročník festivalu ÍRÁN:CI v lednu představí odvážné íránské filmy

Sedmý ročník festivalu ÍRÁN:CI v lednu představí odvážné íránské filmy
POZVÁNKA: 7. ročník Festival íránských filmů (9. – 20. 1. 2018, Praha, Brno, Bratislava)

Již posedmé se uskuteční rok od roku ambicióznější Festival íránských filmů. Slavnostní zahájení se uskuteční 9. ledna 2018 v kině Lucerna, pražská část festivalu pak bude pokračovat do 14. ledna v kinech Světozor, Lucerna, Bio Oko, Kino Pilotů a dalších. Od 16. do 17. ledna se festival přesune do Brna a od 18. do 20. ledna do Bratislavy. Tento ročník opět přinese to nejzajímavější z íránské filmové tvorby v tradičních sekcích, jako jsou Soutěžní celovečerní filmy, Dokumentární filmy, Krátké filmy a Nesoutěžní snímky, přichází ale i s novinkami.

Letos poprvé bude sekce krátkých filmů soutěžní. Ve výběru bude deset snímků, tedy dvakrát více než v předchozích letech. Několik režisérů navíc přijede do Prahy a zúčastní se festivalu osobně. Porota soutěže krátkých filmů se bude skládat ze studentů a nedávných absolventů FAMU, vznikne tedy zajímavá kombinace: studentské a absolventské filmy íránských tvůrců budou hodnotit filmoví studenti a absolventi neiránského původu.

Loni festival poprvé obdaroval vítěze Abbase Aminiho za snímek Valderama kromě trofeje i hodnotným příspěvkem do jeho další tvorby – deseti dny postprodukce v renomovaném pražském studiu Magic Lab. Předsedkyní poroty byla íránská filmařka Rakhshan Banietemad. Tato režisérka a scénáristka je uznávaná po celém světě jako jedinečná tvůrčí osobnost, která kombinuje dokumentaristické a fikční postupy, naprostou upřímnost a mimořádnou citlivost, a jasně ukazuje různé kulturní proudy a tlaky, které utvářejí současnou íránskou společnost.

Mezi filmy promítanými v rámci šestého ročníku byl i Klient režiséra Asghara Farhádího, který nedlouho poté získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

“Za sedm let od prvního ročníku měli milovníci umění možnost zhlédnout více než 150 filmů íránských umělců. Festival navštívilo 22 tisíc diváků a íránský film tu již není neznámým pojmem. Většina organizátorů jsou Češi a většina hostů festivalu jsou Íránci. Festival ÍRÁN:CI je skutečně jedinečnou událostí, která k sobě přivádí dvě zdánlivě velmi odlišné kultury a nachází mezi nimi společná témata,“ říká umělecký ředitel Festivalu íránských filmů Kaveh Daneshmand.

Letošní téma „Neboj!“ přesně vystihuje étos íránské filmové tvorby. Íránští nezávislí filmaři čelí řadě překážek a musejí se vyrovnávat s omezeními a naprostým nedostatkem podpory nezávislého filmu. Především mladí íránští tvůrci se k těmto výzvám staví čelem a s obdivuhodnou odvahou a vytrvalostí tvoří z minimálního rozpočtu filmy, které ohromují diváky po celém světě: filmy íránských režisérů, ať už pracují v Íránu nebo jinde, pravidelně bodují na nejprestižnějších festivalech včetně Cannes, Benátek nebo Berlinale.

Nadcházející festival opět představí kromě filmů vyprodukovaných v Íránu i mnoho snímků od íránských tvůrců žijících v zahraničí. Hodnotit je bude tradičně mezinárodní porota a vítěz obdrží postprodukční servis pro svůj příští film.

Pestrým výběrem filmů ale nabídka festivalu nekončí: V rámci bohatého doprovodného programu se uskuteční Noc afghánského filmu, koncert, filmové workshopy a chybět nebude ani program pro filmové profesionály.

FESTIVAL ÍRÁNSKÝCH FILMŮ

Festival íránských filmů byl založen v Praze v roce 2011 se záměrem představit každoročně českým divákům to nejlepší z íránské kinematografie. Tento projekt se nadále rozrůstal, a nyní je festival platformou pro další formy íránského umění, jako je například hudba, divadlo, výtvarné umění a grafický design. Tyto kulturní akce jsou nyní pořádány během celého roku. Jejich cílem je nabídnout široké veřejnosti možnost seznámit se s íránským uměním a kulturou i mimo dobu konání filmového festivalu. Během své existence přilákal festival na 22 000 diváků na filmy a doprovodné akce uváděné v některých z nejprestižnějších prostor v Praze, Brně a Bratislavě, jako jsou Kino Světozor, Kino Lucerna, Bio Oko, Divadlo Disk, Galerie Langhans, Royal, Kino Lumiere, Kino Scala, Kino Film Europe či Kino Lumière.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru