Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Britský režisér Mike Leigh přijede na Letní filmovou školu

Britský režisér Mike Leigh přijede na Letní filmovou školu

Britský režisér Mike Leigh přijede na Letní filmovou školu

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která letos proběhne v termínu 27. července až 5. srpna, přivítá vzácné hosty. Z Velké Británie přijede jeden z nejslavnějších evropských režisérů, vítěz Zlaté palmy z Cannes, Zlatého lva z Benátek a držitel Řádu britského impéria Mike Leigh. Zástupkyní české kinematografie bude herečka Iva Janžurová. Oba umělci převezmou v Uherském Hradišti Výroční cenu AČFK.

Mike Leigh natočil řadu snímků oscilujících mezi britským sociálním realismem a svébytnou autorskou stylizací. Leighovo kompaktní dílo se vyznačuje citlivou prací s herci postavenou často na improvizaci, zkoumáním modelu rodiny a specifickým nádechem citlivosti a zranitelnosti. Leigha můžeme vnímat také jako objevitele mnoha hereckých hvězd, včetně Tima Rotha, Garyho Oldmana a Brendy Blethynové. Mike Leigh uvede na LFŠ reprezentativní retrospektivu svých filmů a v rámci “divoké karty” také tři snímky z historie světové kinematografie, které jej nejvíce ovlivnily.

“Letní filmovou školu navštěvují především mladí diváci a my jsme šťastní, že jim můžeme představit a připomenout nejen mladé, začínající tvůrce, ale i legendy, které utvářely podobu českého i evropského filmu. Z tohoto pohledu je pro nás velkou ctí, že naše pozvání přijaly dvě osobnosti, které každá po svém hluboce oslovily nejen miliony diváků, ale i své profesní následovníky. O Mikeu Leighovi už byla řeč výše, paní Ivě Janžurové chceme vzdát hold za více než půlstoletí neuvěřitelně mnohotvárné herecké práce, která v českém kontextu jen stěží najde obdobu.” řekla programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková.

U příležitosti udělení Výroční ceny AČFK Ivě Janžurové uvede festival sugestivní drama Petrolejové lampy, jímž zároveň vzdá hold tvorbě Juraje Herze, bláznivou komedii „Pane, vy jste vdova!“ a psychologicky laděnou roadmovie Výlet.

Dalšími potvrzenými hosty Letní filmové školy jsou i legenda německého filmu, která se vymykala své době a která sklízela pochvalné ódy od Stevena Spielberga i Quentina Tarantina, režisér Roland Klick a chilský artový guru Alejandro Fernandéz Almendras, jehož snímek Zabít člověka získal v roce 2014 Velkou cenu poroty za nejlepší hraný film na festivalu Sundance.

K nejnavštěvovanějším a nejoblíbenějším sekcím Letní filmové školy patří každoročně Němý film s živou hudbou. Letos bude tato sekce věnována dílu Friedricha Wilhelma Murnaua, který výrazně poznamenal (nejen) německou kinematografii své doby a zásadně přispěl k německému expresionismu (Upír Nosferatu, Faust) i kammerspielu (Poslední štace). Sekci obohatí výstava Murnauových fotografií ve foyer kina Hvězda.

Půlnoční delikatesy se letos v tématu Stranger Films zaměří na současnou vlnu nostalgie po reliktech 80. a 90. let a přinesou hororové laděné dětské filmy a morbidní teenagerské snímky. Vedle generačních kultů a neprávem zapadlých klenotů posledních dvou dekád dvacátého století (Dům plný strachu) připomene sekce také jejich ozvuky, variace či upgrady z nového tisíciletí (Vrah zůstal po škole).

innogy letní kino na Masarykově náměstí se i letos stane dějištěm dvou velkých koncertů, které Letní filmovou školu orámují. V sobotu 28. července vystoupí díky podpoře hlavního partnera innogy David Koller a na závěr Filmovky, v sobotu 4. srpna se návštěvníci mohou těšit na Barboru Polákovou. Oba koncerty se konají zdarma pro akreditované i veřejnost.

V innogy letním kině se odehraje i unikátní projekce němého filmu Karla Degla a Antonína Novotného z roku 1919 Stavitel chrámu, který zpracovává pověst o Petru Parléřovi, staviteli svatovítského chrámu v Praze. Doprovázet film bude čerstvý držitel ceny Anděl Marian Friedl společně s Matějem Drabinou a sopranistkou Barborou Jiráskovou.innogy letní kino bude také již tradičně projekčním místem určeným pro české a slovenské filmové novinky, které hojně navštěvují zejména místní diváci.

„Z mého pohledu je Letní filmová škola v Uherském Hradišti fenoménem, který je nutné si za každou cenu udržet. Mimo svůj historický význam ve světě filmového umění festival nejen výtečně doplňuje program tzv. Hradišťského kulturního léta, ale má rovněž mimořádně kladný vliv na místní cestovní ruch, pozvedá povědomí o městě a dělá nám skvělou reklamu. Také místní občané zpravidla oceňují jeho program. Vždyť mohou v Uherském Hradišti vidět množství běžně neuveřejňovaných filmů, přičemž nejvíce ceněné a hojně navštěvované jsou právě venkovní projekce,“ doplnil starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Nejen pro obyvatele Uherského Hradiště budou jistě velkým zážitkem i dvě představení souboru Cirk La Putyka, který se věnuje žánru nový cirkus a který v srdci Slovácka vystoupí vůbec poprvé. S představením Biograf se kinofilové všech věkových kategorií vydají do časů, kdy kino ještě nemluvilo a bylo černobílé. V projektu nazvaném Slapstick Sonata vytváří La Putyka ve spojení vrcholné akrobacie, Mozartových sonát a groteskní komedie éry němého filmu doslovnou kombinaci umění a populární kultury. Obě představení Cirku La Putyka se budou konat ve Slováckém divadle.

Akreditace na 44. Letní filmovou školu Uherské Hradiště spouští organizátoři ve čtvrtek 3. května. Zájemci si mohou zakoupit akreditaci na jakýkoli počet dnů, ceny zůstávají stejné jako loni, do 30. června jsou navíc v nabídce „včasné“ akreditace s výraznou slevou a zajímavými bonusy v podobě hry od společnosti Mindok a elektronického předplatného časopisu Respekt. V prodeji jsou i balíčky po šesti a dvanácti vstupenkách, které mohou zájemci využít na jakoukoli filmovou projekci, na kterou mohou pozvat i své přátele.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 949

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru