Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Natočte dokument o tématu, které vás pálí

Natočte dokument o tématu, které vás pálí

Natočte dokument o tématu, které vás pálí

Přihlaste svůj námět a vytvořte krátký film na filmových workshopech My Street Films pod vedením zkušených dokumentaristů.

Právě začíná šestý ročník soutěže My Street Films, která pomocí krátkých dokumentárních filmů mapuje důležitá témata ve společnosti a příběhy lidí v našem okolí. O tom, že i začínající tvůrci mohou vyzdvihnout závažné otázky, svědčí režisérka vítězného filmu z roku 2018 Barbora Šimková. Se svým filmem Vidíš, Praha! (k vidění zde) poukázala na problém nedostupného bydlení v centru Prahy. Kdokoliv se snahou upozornit na zajímavá témata ve svém okolí se může do 25. dubna 2019 přihlásit s vlastním námětem na filmové workshopy My Street Films. Přední čeští dokumentaristé vybraným účastníkům přiblíží, jak vzniká dokumentární film, a pomohou jim s tvorbou jejich vlastního filmu. Workshopy se letos nebudou konat pouze v Praze, ale nově se uskuteční i v Brně a Ústí nad Labem.

Začínající tvůrci se vyjadřují k bytové situaci v Praze

Vše začalo, když Barbora Šimková obdržela od městského úřadu pokyn k vystěhování z městského bytu, jenž měl v podnájmu její dědeček na Praze 1. Ve snaze zvrátit toto rozhodnutí se začala zajímat o přístup města k otázce bytové politiky. Její zkušenost se později stala základem pro námět dokumentárního filmu, který dále měla možnost zrealizovat na workshopech My Street Films. Výsledný devítiminutový osobně laděný dokument Vidíš, Praha! byl v září 2018 odbornou porotou zvolen nejlepším filmem v soutěži My Street Films.

Situací na trhu s bydlením se zabývá i mladá dokumentaristka Barbora Chalupová, která pro My Street Films natočila v minulém roce krátký film s názvem m2 (k vidění zde). Ve filmu sledujeme obrazovou koláž nově vzniklých a vznikajících bytů v Praze, kterou doplňuje rozhovor s hypoteční poradkyní na pozadí. Téma krátkého filmu režisérka Chalupová nově rozpracovala i do formátu celovečerního dokumentu s názvem Reality, který byl uveden v české soutěži na Jednom světě a svou televizní premiéru očekává v rámci cyklu Český žurnál na České televizi.

Krátké filmy přihlašované do soutěže My Street Films nezaznamenávají pouze společensky aktuální témata, ale upozorňují i na zajímavé příběhy lidí a míst kolem nás. Dokumentaristka Anna Kryvenko, která v loňském roce do kin uvedla svůj debutový film Můj neznámý vojín, natočila pro letošní ročník My Street Films experimentální snímek zachycující opuštěný strom v jednom pražském vnitrobloku. „Život ve městě nás často svádí k tomu, že si nevšímáme obyčejných věcí kolem nás. Proto jsem chtěla zachytit letitý příběh stromu z několika perspektiv a pomocí různých kamer a technologií,“ popisuje svůj film Anna Kryvenko.

Ivo Bystřičan

Vybrané náměty pomohou zrealizovat zkušení dokumentaristé

Soutěž My Street Films je otevřena široké veřejnosti a přihlásit se mohou i zájemci bez předchozích zkušeností s natáčením filmu. Nejen pro ně je přichystána série workshopů a seminářů s předními českými dokumentaristy, pod jejichž vedením mohou účastníci film natočit. „Každým rokem se nám schází spousta námětů, které zrcadlí aktuální dění ve společnosti nebo zachycují drobné příběhy z naší každodennosti. Především v dnešní době je důležité nejen dát lidem prostor reflektovat témata pro ně palčivá, ale nabídnout i odborné vedení, aby vznikaly kvalitní a informované výpovědi,“ uvádí koordinátorka My Street Films Dominika Andrašková.

Filmové dílny se uskuteční od května do září v Praze, Brně a Ústí nad Labem. Až 8 vybraných uchazečů o workshopy v každém městě se pod vedením Violy Ježkové a Iva Bystřičana naučí základy filmové řeči a tvorby. Praktickou část doplní veřejné semináře s předními filmovými tvůrci. Hostem prvního semináře bude Martin Mareček, dramaturg a režisér, který se do povědomí veřejnosti zapsal snímky Auto*Mat (2009) či Pod sluncem tma, který v roce 2011 zvítězil na MFDF Ji.hlava a následně získal Českého lva i Cenu české filmové kritiky. Filmovému vyprávění se bude věnovat seminář s Jakubem Hejnou, dvorním střihačem Heleny Třeštíkové, s níž režíroval dokument Zkáza krásou (2016) i právě dokončovaný snímek o Miloši Formanovi. Hostem semináře o dokumentární režii a práci s protagonistou bude Viera Čákanyová, která se podílela na povídkovém filmu Gottland (2014) a letos představí svůj dlouho připravovaný celovečerní snímek FREM.

Uzávěrka pro přihlašování hotových filmů proběhne 23. září 2019. Vítězné filmy pak čeká série promítání v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, festivalu Den architektury nebo akce Zažít město jinak. Do svého katalogu je zařadí i mezinárodní online platforma dokumentárníh filmů dafilms.cz.

Kdokoliv může poslat svůj námět o rozsahu max. 1 normostrana do 25. dubna 2019 na info@mystreetfilms.cz a zrealizovat tak svůj vlastní dokumentární film.

O My Street Films

My Street Films se zrodil v roce 2014 jako projekt internetového dokumentárního portálu DAFilms.cz. Každoročně pořádá soutěž krátkých dokumentů, které jsou následně umístěny na interaktivní mapu na webu www.mystreetfilms.cz, kde si je mohou diváci vyhledat dle lokality a přehrát. Projektu se účastní přední čeští dokumentaristé, kteří do filmové mapy přispívají svými autorskými snímky, ale zároveň jako lektoři konzultují přihlášené filmové náměty. My Street Films není určen jen filmovým profesionálům – kdokoli může na online filmovou mapu přihlásit svůj krátký snímek do 10 minut. Filmy přihlášené do 23. září 2019 budou zařazeny do hlavní soutěže. V průběhu roku zároveň pořadatelé organizují řadu otevřených seminářů, kde přední filmoví tvůrci představují svůj přístup k tvorbě dokumentů. Cílem projektu je pomoci účastníkům zpracovávat aktuální témata pomocí filmové tvorby, zvýšit mediální gramotnost a posílit kritický náhled na média.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru