Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Pasažéři: z divadla do kina

Pasažéři: z divadla do kina

Pasažéři: z divadla do kina
Pasažéři – tak se jmenuje snímek režisérky Jany Borškové, který právě přichází do kin v rámci ji.hlavského projektu Česká radost v českých kinech.

Jana Boršková, absolventka scenáristiky na pražské FAMU, sledovala šest let osudy čtyř dětí po odchodu z dětského domova v Letech u Dobřichovic, jak se jim daří začít samostatný život. Všichni hráli v divadelním souboru, který dal filmu jméno – Pasažéři.

„Objevila jsem je náhodou a to nejsilnější, co jsem si z jejich představení odnesla, byla jejich autenticita. Hráli kus, který si sami vymysleli: jaké to bude, až odejdou z dětského domova. Vlastně to nebyli herci. Hráli sami sebe,“ říká režisérka, jejíž film měl premiéru na loňské Ji.hlavě.

Pasažéři režisérku nadchli. Docházela s kameramanem na jejich zkoušky téměř rok. „Původně jsem natáčela všech osm členů souboru. Postupem času jsem navázala hlubší vztah se čtyřmi z nich: s Pepou, jeho bráchou Milanem, s Bajdym a Palim. Trávila jsem s nimi spoustu času. A nic neinscenovala.“

Film získal na loňské Ji.hlavě Cenu studentské poroty. Ta Pasažéry ocenila za „intimní vhled do světa přehlížených a opovrhovaných“, který „vybízí nejen naši generaci k jejich začlenění“. Sama režisérka přiznává, že jí snímek změnil život: „Přestala jsem lidi rozlišovat na bílé a Romy, bohaté a chudé, chytré a hloupé. Začala jsem je brát jako sobě rovné. Není mezi námi žádná jiná cesta než soucit. Některé věci změnit nelze, ale je možné pokusit se je pochopit.“ Od 15. ledna mají šanci na změnu i diváci po celé republice.

Čtvrtý ročník projektu Česká radost v českých kinech představuje divákům kin čtyři filmy ze soutěžní sekce Česká radost Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Kromě Pasažérů Jany Borškové uvádí do kin také Iluzi Kateřiny Turečkové o Maďarsku Viktora Orbána, portrét jednoho výjimečného sokola pod názvem Dobrý život sokola Bendy režisérka Pavla Jurdy nebo film Máme na víc tvůrčí dvojice Robina Kvapila a Radima Procházky, který odhaluje zákulisí předvolební prezidentské kampaně Michala Horáčka.

Film Pasažéři vznikl v koprodukci společností Film&Sociologie, Adama Rakovského a České televize.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 949

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru