Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Šestadvacátá Ji.hlava zve na Jana Švankmajera i Janu Ševčíkovou

Šestadvacátá Ji.hlava zve na Jana Švankmajera i Janu Ševčíkovou

Šestadvacátá Ji.hlava zve na Jana Švankmajera i Janu Ševčíkovou

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se překlápí do druhé poloviny. Dnes program nabídne poslední film surrealisty Jana Švankmajera, nový film režisérky Jany Ševčíkové a festival také rozdá letošní ocenění. Cenu za přínos kinematografii převezme slovenský režisér Dušan Hanák.

MFDF Ji.hlava nabízí celou řadu aktivit zaměřených na filmové profesionály. V rámci industry programu byly včera vyhlášeny ceny. Ocenění Ji.hlava New Visions 2022 pro nejslibnější evropský projekt získal snímek Forest polské režisérky Lidie Dudy. „Film Forest se zaobírá jedním z rozporů našeho současného světa – světa, ve kterém naše snaha vytvořit si ráj na zemi naráží na drsnou realitu dnešní Evropy,“ popsala vítězný snímek porota.

Nejslibnějším americkým projektem Ji.hlava New Visions 2022 se stal snímek Recording Mary. „Prostřednictvím vysoce osobního a originálního příběhu vypráví režisér a producent Mike Crane poutavý film sestávající z archivních záběrů, inscenovaných scén a nápaditého zvukového designu, a konfrontuje v něm přirozené s nadpřirozeným,“ uvedla porota, ve které zasedli umělecký ředitel Berlinale Carlo Chatrian, americký režisér a producent Michael Rogosin a umělecká ředitelka polského mezinárodního filmového festivalu New Horizons Ewa Szablowska. Letošní Cenu Silver Eye si odnesla ukrajinská režisérka Kateryna Ruzhyna za snímek Avitaminosis

Co dnes přinesla Ji.hlava?

Svou tvůrčí metodu představil dnes s rámci masterclass ázerbájdžánský režisér Hilal Baydarov. „Nemám rád příběhy. Připadá mi, že už od Adama a Evy jsou příběhy stejné. Nemám rád ani herce. Nemám rád scénář, nemám rád hudbu, nemám rád titulky na konci. Pro mě je film pocit,“ řekl divákům. „Dobrý film vás přenese na místo, kde jste ještě nebyli, ale hned máte pocit, že tam patříte,“ dodal.

Premiéry se včera dočkal snímek Neviditelné krajiny režiséra Iva Bystřičana vycházející z metody field-recordingu. Film přibližuje, co zvuk dokáže zachytit lépe než obraz. Režisér, hudebníci Václav Havelka a Pan Throrarensen, filozof Lukáš Likavčan a field-recordistka Sara Pinheiro a Magnús Bergson se ve filmu ptají, o čem vypovídají zvuky, jimž v běžném životě nepřikládáme význam. „Cílem česko-islandského uměleckého projektu je zaměřit se zejména skrze zvuk na kritické infrastruktury a zlomová místa budoucnosti,“ říká Bystřičan.

Diváci*čky mohli vidět také meditativní dokument Petra Michala Je nalezena tím, koho hledá, který sleduje současný život uznávané překladatelky Anny Kareninové. Film se do velké míry zabývá jejím vztahem s již zesnulým manželem a básníkem Petrem Kabešem a samotou, s níž se překladatelka musela vyrovnat.

Nelichotivý portrét Česka pak nabídl snímek More Miko režiséra Robina Kvapila. Jde o příběh Roma, ale hlavně člověka, který chtěl pomoct potřebným a společně s iniciativou Češi pomáhají připravil pro dětské uprchlíky ze Sýrie zázemí.

Na co se těšit dnes?

Po osmi letech uvede nový film režisérka Jana Ševčíková, která loni v Ji.hlavě získala Cenu za přínos kinematografii.  Její snímek Ti, kteří tancují ve tmě ukazuje, jak se žije šesti nevidomým lidem, kteří nepřestávají snít, toužit a hledat způsoby, jak být v životě stejně svobodní jako vidoucí většina.

Ve světové premiéře zítra Ji.hlava uvede také dvouhodinovou režisérskou verzi známého surrealisty, výtvarníka, filmaře a literáta Jana Švankmajera Kunstkamera. Film představuje unikátní uměleckou sbírku, kterou Švankmajer shromáždil na svém zámku v Horním Staňkově. Sám Švankmajer uvádí, že jde o jeho poslední filmové dílo.

Do světa vezme ji.hlavské publikum snímek Rojek turecké režisérky Zaynê Akyol, jejíž debut Gulîstan, země růží o kurdských partyzánkách uvedla Ji.hlava v roce 2016. Autorka se ve filmu snaží pochopit kořeny fanatického teroru prostřednictvím rozhovorů s třiceti džihádisty a jejich dvaceti manželkami, kteří byli zatčeni při zhroucení Islámského státu.

Šestadvacátá Ji.hlava dnes večer také rozdá ceny.  Ocenění se na slavnostním předávání dočkají nejlepší české i světové dokumenty a filmové experimenty. Letos poprvé bude udělena i cena za nejvýraznější VR dílo. Cenu za přínos kinematografii si odnese slovenský režisér a výrazná postava československé nové vlny Dušan Hanák.

Sobotní Inspirační fórum se bude věnovat tématu „svobody“. Co znamená svoboda v současném světě, jak docílit rovnosti příležitostí a důstojného života? A kde to naopak nefunguje? Maďarská akademička a spisovatelka Dorottya Rédai přiblíží například nesvobodu v Maďarsku. Kanadská neurofilozofka Patricia Churchland pak v jiné diskusi přiblíží, kde vzniká svědomí a jak náš mozek ví, co je správné.

Další informace také na festivalovém Facebooku, Instagramu a TikToku.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 949

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru