Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Ostrov svobody míří na světovou premiéru do kvalifikační sekce na studentského Oscara

Ostrov svobody míří na světovou premiéru do kvalifikační sekce na studentského Oscara

Ostrov svobody míří na světovou premiéru do kvalifikační sekce na studentského Oscara

Krátkometrážní konverzační drama Ostrov svobody s Jiřím Mádlem a Judit Bárdos v hlavních rolích na konci září vzlétá vstříc festivalové distribuci. Světová premiéra filmu se uskuteční v rámci Tirana International Film Festivalu v albánské Tiraně, který se uskuteční od 24. do 30. září 2022. Tamní organizátoři film zařadili do prestižního OSCAR qualifying výběru, který projektu otevírá cestu k nejznámějšímu filmovému ocenění. Začátkem října bude film také soutěžit v kanadském Vancouveru během Vancouver International Film Festival a na Louisville’s International Festival of Film.

Ostrov svobody (o jeho natáčení jsme informovali zde) je absolventský a doktorský snímek, který vznikl na ateliéru Audiovizuální tvorby při Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně podle scénáře a v režii Petra Januschky a pod vedením výkonného producenta Františka eF. Horváta

Film, který se celý odehrává v roce 1983 na palubě letadla Československých aerolinií  během letu z Prahy do Havany byl natočen na začátku loňského září v Leteckém muzeu v Kunovicích. Jiří Mádl a Judit Bárdos zde ztvárňují dva přátele z dětství, kteří se nyní po mnoha letech nečekaně potkávají na palubě dovolenkového letu na socialistickou Kubu. Začínají spolu hovor a každá odpověď, pohled a letmý dotek upevňují pouto, které mezi nimi znovu vzniká. Po romantické noci ale přichází chladné ráno nad Atlantikem, které oba nečekaně postaví před fatální životní rozhodnutí. 

Je pro nás všechny velkou ctí, že náš film uvede ve světové premiéře právě festival v Tiraně. V letošním roce se uskuteční jeho již dvacátý ročník. Organizátoři zařadili Ostrov svobody do sekce, který je tzv. OSCAR qualifying, což projektu otevírá potenciální cestu k prestižnímu studentskému Oscaru. Stejně velkou radost nám dělá i prezentace filmu v Kanadě, která je také v našem příběhu podstatná. Nejvíce se ale těším na reakce diváků na náš film, který je v ve svém jádru polemikou o vztahu lásky a svobody“ uvádí režisér Petr Januschka, absolvent studia scenáristiky a režie na ateliéru Audiovizuální tvorba FMK UTB ve Zlíně, kde nyní pokračuje v doktorském studiu. 

Na filmu jsme pracovali od roku 2019. Pro studentský film je to tak opravdu nezvykle dlouhá doba. Pandemická situace nás zastavila bohužel ne jen jednou, výrobu jsme byli nuceni neustále přesouvat a upravovat. Světová premiéra v rámci OSCAR qualifying výběru, prezentace v Kanadě a v Americe a pozitivní zpětná vazba od dramaturgů různých světových festivalů, kterou dostáváme, nám tak dělá opravdu upřímnou radost a utvrzuje nás v tom, že byla naše práce smysluplná,“ uvádí výkonný producent snímku František eF. Horvát.

Ostrov svobody se stal oficiálně nejrozsáhlejším a finančně nejnákladnějším projektem v historii ateliéru Audiovizuální tvorba FMK UTB ve Zlíně. Nemohl by vzniknout bez koprodukční podpory České televize, Nadačního fondu FILMTALENT Zlín, IS Produkce, Analog Vision a zeroin s.r.o. Neméně klíčová byla podpora statutárního města Zlín, Leteckého muzea v Kunovicích a partnerů Bumerang Film, Histogram a Kouzelná animace.

Takzvaně před kamerou mohou diváci vidět přesně třináct herců a hereček a více než čtyřicet komparsistů a komparsistek. V přípravách, výrobě i postprodukci však za projektem stojí dalších více než sto třicet lidí, bez kterých by Ostrov svobody nikdy nemohl vzniknout a kterým patří obrovské díky. Nesmírně klíčová pro nás taktéž byla spolupráce s firmami v rámci celého zlínského kraje. Poděkování tak náleží městu Kunovice, společnosti Britrade Pro, Centru služeb a podpory Zlín, Městskému divadle ve Zlíně, Hotelu GRAND a Hotelu Zlín, Slováckému Aeroklubu Kunovice, Jiřímu Macháčkovi ze společnosti INPRAISE a mnoha dalším,“ doplňuje František eF. Horvát.

Ostrov svobody / Island of Freedom

režie a scénář: Petr Januschka
výkonný producent: František eF. Horvát
kamera: Filip Blažek
zvuk: Ielyzaveta Nazarenko
VFX: Veronika Bočková
hudba: dné
umělecká maskérka: Linda Šajtarová
kostýmní výtvarnice: Katarína Chválová
grafika: Hana Pokorná
fotografové: Adam Mráček, Tanasis Andoniadis, Darina Kubíková
hrají: Jiří Mádl, Judit Bárdos, Tereza Dočkalová, a další
Česká republika, 2022, 27 min.

Petr Januschka (scénář a režie)
1. 6. 1994, Ostrava
Vystudoval bakalářské a následně magisterské studium oboru Teorie a praxe audiovizuální tvorby (specializace scenáristika a režie) na ateliéru Audiovizuální tvorba při Fakultě multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde aktuálně pokračuje v doktorském studiu. Během studia ve Zlíně natočil krátké filmy Eli, Eli (2016), dokumenty Tvary věcí minulých (2016) a Jak jsem nenašel Ameriku (2018) a podílel se na režii dokumentu Obchodní dům (2017) o zlínském (a posledním českém) Prioru, který tehdy ještě neprošel rekonstrukcí. Krátký film Ostrov svobody (2022) je součástí jeho dizertačního projektu. V současnosti pracuje na reklamní tvorbě pro produkční společnosti zeroin a IS Produkce.

František eF. Horvát (výkonný producent)
9. 1. 1996, Ostrava
Vystudoval bakalářské a následně magisterské studium oboru Teorie a praxe audiovizuální tvorby (specializace produkce) na ateliéru Audiovizuální tvorba při Fakultě multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde aktuálně pokračuje v doktorském studiu. Během studia opakovaně vedl produkci zlínského Festivalu krátkých filmů REC FEST a produkoval živé vysílání při Zlín Film Festivalu (Zlín Fest TV). V letech 2021–2022 byl na zlínském ateliéru Audiovizuální tvorby FMK UTB vedoucím výroby a podílel se na realizaci desítek studentských filmů. Pracuje jako scenárista a dramaturg pro Českou televizi (pořady Dobré ráno, Draci v hrnci). V roce 2021 založil produkční společnost zeroin.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 949

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru