Zde se nacházíte: 25fps » Komiks » Češi 1938: Moravec vs. Beneš

Češi 1938: Moravec vs. Beneš

Češi 1938: Moravec vs. Beneš
RECENZE KOMIKS: Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi (Pavel Kosatík, Štěpánka Jislová)  VERONIKA ZÝKOVÁ

Dlouho se zdálo, že unikátní komiksová série Češi bude pouze mužskou doménou. Ambiciózní devítidílný projekt, jenž vychází od roku 2013 a v němž podle scénářů Pavla Kosatíka zpracovávají zásadní momenty českých dějin přední čeští komiksoví umělci, se nachýlila k samotnému závěru. Předposlední vydaný díl (dle chronologie druhý) však naštěstí toto skóre přece jen trochu poupravil. Příběh zasazený do osudového roku 1938 zpracovala komiksová autorka a ilustrátorka Štěpánka Jislová. Ta patří k autorům tzv. Generace 2.0, narozeným převážně po roce 1989, kteří jsou obeznámeni se zahraniční tvorbou komiksu a mangy a tvoří zejména ve webovém prostředí. Na rozdíl od předchozí Generace nula početně převažují autorky nad autory. Jislová spoluzaložila projekt Laydeez do Comics Praha, jenž prezentuje a podporuje komiksové autorky. Publikovala v českých i zahraničních sbornících.

Dílu Den po Mnichovu z cyklu České století se dostalo pozornosti zejména kvůli obsazení Daniela Landy jako plukovníka Emanuela Moravce. Spor Moravce a Beneše, tedy spor vojáka a politika, je hybnou silou komiksu. Ať už je to v přímé konfrontaci nebo prostřednictvím líčení postojů obou postav. Komiks je rozdělen do čtyř částí. Jeho vývoj je trefně ve zkratce obsažen už v samotném vyobrazení uniformy a výzbroje na začátku jednotlivých kapitol od složené přes rozházenou až po změnu na uniformu nacistického Německa. Vzhledem k tomu, že vzdání se bez boje po Mnichově je a asi vždy bude něčím, co rezonuje a vzbuzuje spoustu otázek, Češi 1938 snad ani nemohou být přijati bez emocí.

Jislová se dobře vyrovnala s tzv. mluvícími hlavami, obrazová složka není doprovozena přmírou textu. K rozdílům mezi médiem komiksu a televizního zpracování autorka podotkla: „S komiksem je oproti seriálu ten problém, že je definitivně statický a zatímco televizní Moravec může pochodovat po místnosti a šermovat rukama, jeho komiksové alter ego bude navždy zmrazené v jednom rámečku. Co tedy s tím? Pokud to šlo, snažila jsem se dialogům najít nějakou metaforu, přes kterou by to vizuálně vypadalo zajímavě, vzpomínání na události převyprávět komiksově a dialogy doprovodit ilustracemi.“ Občas probleskne jinak dost temným dílem humor. O tom, jakým způsobem práce na komiksu probíhala, napsala krátce Jislová zde. Svůj přístup popsala tak, že „si po dlouhém přemítání vybrala obrazovou metaforu, a tak se společně se zhoršující situací a rozpadající se republikou pomalu rozpadají i kulisy a barevná paleta okolí.“ Jislová používá „dramatické efekty“, někdy až hororového rázu, zejména během setkání s generály (viz náhledový obrázek), kteří působí jako trojhlavá saň. Během černobíle vyvedené zásadní konfrontace mezi Benešem, jeho manželkou a ofenzivním Moravcem se drama stupňuje, když se během jednotlivých promluv bortí stěny domu a propadá se podlaha. Využity jsou růžové, oranžové a červené barvy. Do žlutohnědé je laděna Benešova vzpomínka na jeho rodinu a na Masaryka. Postavy mají prokreslenou mimiku, zejména v samotném závěru ve scéně Moravcovy svatby jsou ovšem některé obličeje blízké karikatuře. Nechybí tradiční chronologie a krátké medailony vystupujících osobností. Přibyla galerie se skicami postav.

Zanedlouho přineseme recenzi poslední části, Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci, která už je rovněž v prodeji. Tohoto v pořadí čtvrtého dílu se ujal Karel Osoha, jenž podle tiskové zprávy „ukazuje brutální osobnost komunistického lídra Klementa Gottwalda a jeho takřka hravé uchvácení státní moci v průběhu „Vítězného února“ 1948. Nespokojuje se ale jen s touto linií a přidává ještě Rychlými Šípy inspirovanou dětskou dějovou část. Jak ale svědomí mladých lidí obstojí ve střetu s tvrdou realitou pochmurných únorových dnů?“

Pavel Kosatík, Štěpánka Jislová

Češi 1938: Jak Beneš ustoupil Hitlerovi

Mladá fronta, Edice ČT
80 stran
269 Kč

Print Friendly

Autor

Veronika Zýková
Editorka, garantka rubriky Český film

Zajímají mě méně probádané či neprobádané oblasti československé kinematografie, nerealizované scénáře, krimi inscenace Čs. televize 60. a 70. let, současný český film, současné britské TV seriály a série (opět zejména krimi), videohry (především adventury), české i světové komiksy a další oblasti a témata. To vše střídavě, průběžně, současně, jak to přichází, odchází a navrací se ke mně...

Počet článků : 258

Zanechte komentář

© 2012 25 fps, z.s.

Zpět nahoru