Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Dokumentární Ji.hlava začne už v úterý. Jaké jsou poslední novinky?

Dokumentární Ji.hlava začne už v úterý. Jaké jsou poslední novinky?

Dokumentární Ji.hlava začne už v úterý. Jaké jsou poslední novinky?

Čtyři dny před zahájením 21. ji.hlavského festivalu odhalili pořadatelé poslední novinky. Světová premiéra vůbec prvního filmu o současném francouzském prezidentovi Kandidát: Vzestup Emmanuela Macrona v sobotu 28. října festival slavnostně zakončí. Inspiračního fóra, tradiční diskuzní platformy festivalu, se zúčastní ruská exilová novinářka Žanna Němcovová, kontroverzní divadelní režisér Oliver Frljić i polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska, jejíž kniha Ku-klux-klan. Tady bydlí láska právě vyšla česky. Letošní novinkou bude rozšíření Inspiračního fóra o speciální pětidenní program, který bude od 25. do 29. října probíhat v nově zbudovaném sále v DKO. 21. Ji.hlava proběhne ve dnech 24. až 29. října a otevře se také milovníkům počítačových her, virtuální reality či divadla.

Ji.hlavský festival je od prvního ročníku místem, kde jsou diskuze po filmových projekcí i mimo ně součástí duše festivalu. Tento charakter rozvíjí i unikátní model Inspiračního fóra, který letos ještě posílíme celodenním programem. Po pět dnů se diváci budou moci setkávat s výraznými osobnostmi nejrůznějších vědeckých i uměleckých oborů. Pozornost si jistě získá povolební diskuze organizovaná týdeníkem Respekt, diskuze porot nových soutěžních sekcí Svědectví spojených s vyhlášením vítězných filmů či setkání s výtvarníky Kateřinou Šedou či Kryštofem Kinterou. Vstup na diskuze je zdarma,” zve návštěvníky ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka.

Na Inspirační fórum, které každoročně zve na Ji.hlavu hosty z různých oborů, letos přijede Žanna Němcovová, ruská exilová novinářka a dcera zavražděného ruského politika Borise Němcova. Z Chorvatska dorazí divadelní režisér Oliver Frljić, jemuž ukřižování papeže Jana Pavla II. v dramatu Prokletí vyneslo žalobu i demonstrace katolíků. Trojici hostů uzavírá polská reportérka a spisovatelka Katarzyna Surmiak-Domańska, která působí na Institutu reportáže Mariuzse Szczgyiela. Česky jí letos vyšla kniha Ku-klux-klan. Tady bydlí láska. „Všechny tři letošní hosty spojuje snaha dokumentovat realitu velmi tvůrčím a autorským způsobem. To může být inspirativní pro režiséry dokumentárních filmů i festivalové publikum,” říká k hostům kurátor Inspiračního fóra Filip Remunda.

Diskuze nad proběhlými volbami i lidská kronika Ukrajiny

Ji.hlava nově nabídne i maraton diskuzí a přednášek v Inspiration Forum Lounge @ Respekt Café. Návštěvníci tady posnídají s osobnostmi, jako je umělec Krištof Kintera nebo básník Petr Borkovec. Ve středu večer zde redaktoři týdeníku Respekt v diskuzi s názvem Co nás čeká po volbách proberou aktuální povolební situaci. Čtvrtek bude zčásti zaslíben marketingu politických stran. V pátek si zájemci užijí povídání se skupinkou občanů z ukrajinského města Slavutyč, které na festival přivede projekt výtvarnice Kateřiny Šedé. V sobotu se s novinářkou Petruškou Šustrovou účastníci zamyslí nad tématem vyrovnání se s komunistickou minulostí v České republice.

Mladý a nezkušený prezidentem Francie

Letošní Ji.hlavu zakončí slavnostní světová premiéra dokumentu o cestě k moci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. “S Macronem jsme si vysvětlili, že nejsem novinář, ale dokumentarista. K natáčení jsem přistupoval observačním přístupem a nekladl jsem si ambici vysvětlit vše. Ale trval jsem na tom, že chci k tématu přistoupit transparentním způsobem. A to se, myslím, povedlo,” popisuje vznik svého snímku režisér Yann L’Héronet. Ten s prezidentským aspirantem strávil osm měsíců a snímek Kandidát: Vzestup Emmanuela Macrona nabízí vhled do zákulisí kampaně nejmladšího prezidenta země galského kohouta. Bez hodnotícího přístupu se stává observační sondu o konstrukci mediálního obrazu velkých politiků.

Nové celebrity: youtubeři

Zvláštního uvedení ve festivalové premiéře se letos dočká i symbol generačního přerodu audiovizuální zábavy: youtubeři. Režisér Jiří Sládek se ve svém snímku Nejsledovanější snaží odhalit lidskou stránku těchto internetových hvězd. Na otázku, co to znamená být youtuberem, ve filmu odpoví třeba Pedro, Shopaholic Nicol, Gabrielle Hecl, Kovy nebo sesterská dvojice bloggerek A Cup of Style. Film vyslechne názory všech, kterých se sledování a vytváření YouTube videí dotýká: rodičů dětí, marketingových specialistů, sociologů, psychologů a samotných diváků. „Byla to první parta lidí, která to chtěla dělat seriózně a nechtěla z výsledného filmu udělat bulvár,“ říká o natáčení jedna z protagonistek Gabrielle Hecl. Festivalového uvedení se osobně zúčastní režisér i bloggerky A Cup of Style.

35 let s 6 manželskými páry oslaví dokumentaristka Helena Třeštíková

Cyklus Manželské etudy vznikl v 80. letech na objednávku Krátkého filmu Praha. Podnětem byla celospolečenská diskuze o vysokém procentu rozvodů mladých manželství. Téma zaujalo Helenu Třeštíkovou, která si na pražské Staroměstské radnici vybrala deset párů ve věku osmnáct až dvacet pět let a začala s nimi natáčet časosběr. Ten měl trvat pět let: tak dlouho totiž trvá i první, kritická, fáze manželství. Cyklus Manželské etudy Třeštíková natáčela ve třech fázích: 1980–1986, 1999–2005 a 2009–2017. Na festivalu premiérově představí pokračování osudů všech dvojic: Manželské etudy po 35 letech. Mezi nimi i příběh architektů Ivany a Václava, kteří kvůli svým nárokům, touze budovat a tvořit narážejí na nepochopení okolí i vlastních dětí. Jedna z protagonistek, Marcela, o které vznikl i vlastní dlouhometrážní snímek, dorazí osobně. Na festivalu proběhne také křest knižního rozhovoru s režisérkou Sběrná kniha. Knihu pokřtí její autor, historik a spisovatel Pavel Kosatík.

Herní design a virtuální realita

Ji.hlavský festival myslí i na hráče počítačových her a milovníky virtuální reality. Počítačové hry a projekty ve virtuální realitě se potýkají s podobnými otázkami, jako dokumentární film. Chtějí zprostředkovat zkušenost příběhu, zachytit atmosféru, vyjádřit stavy vnitřního světa, ukázat intimní i celospolečenská témata, zobrazit historii, ale také co nejpřesněji zprostředkovat objektivní informace,“ říká o virtuální realitě a počítačových hrách na Ji.hlavě dramaturgyně Andrea Slováková. Na Masarykově náměstí festival opět nabídne návštěvníkům dokumentární i vzdělávací počítačové hry. Hráči se ponoří do města zpustošeného katastrofou nebo prožijí boj s rakovinou blízkého člověka. Sekce Virtuální reality pak v DKO představí 360° dokumentární filmy, simulace i umělecké instalace. Návštěvníci festivalu tak budou moct prozkoumat otevřené krajiny Marsu v simulaci vytvořené ve spolupráci s NASA nebo se setkat s mořskými tvory v prostředí pod hladinou oceánu.

Maximální improvizační stand‘art i divadelní dokudrama

I divadelní program 21. ročníku slibuje silná jména. Středeční večer v DIOD uvede inscenaci NICK, ve které se režisérka Petra Tejnorová kombinující prostředky divadelního a filmového ptá: „Čemu a za jakých podmínek jsme ochotni uvěřit?“ Stejný večer představí i inscenaci Horáckého divadla 3 100° C mé krve přinášející výpovědi evropských a amerických matek, jejichž děti se přidaly k Islámskému státu. Tradičně také vystoupí divadlo Vosto5 s improvizačním večerem Stand’artní cabaret a s příběhem o objevu zapadlé české kapely PROTON, která byla umlčena těsně před tím, než se stala slavnou.

Filmové dílny pod vedením českých dokumentaristů

Ve čtvrtek, v pátek i v sobotu dopoledne se návštěvníci Ji.hlavy budou moci zapojit také do filmových dílen. Povedou je přední čeští dokumentaristé Jaroslav Kratochvíl, Vít Klusák a Ivo Bystřičan, kteří se ve 2–3 hodinových workshopech zaměří na žánr ankety, reportáže či miniportrétu teoreticky i prakticky v terénu. Při natáčení si účastníci vyzkouší modely nového fotoaparátu Panasonic Lumix GH5, který je určen speciálně na tvorbu videí. „Společnost Panasonic byla vždy nedílnou součástí světa obrazových sdělení. Skrze své televizory, videokamery a fotoaparáty Panasonic svým zákazníkům zprostředkovává prvotřídní zážitek a na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava tak s hrdostí zastane roli technologického partnera,“ říká Jakub Pešl, marketingový manažer společnosti Panasonic. Kapacita jedné dílny je 8 účastníků a zájemci se mohou přihlásit na webu festivalu www.ji-hlava.cz/dilny-panasonic.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 916

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru