Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Studentský oscar se po 30 letech vrací na FAMU

Studentský oscar se po 30 letech vrací na FAMU

Studentský oscar se po 30 letech vrací na FAMU

Animované loutkové drama s názvem Dcera, které vytvořila studentka Katedry animované tvorby FAMU a které vzniklo v koprodukci se společností MAUR film, zvítězilo v celosvětové konkurenci nejlepších 1615 snímků filmových škol. Snímek získal prestižní ocenění známé jako Studentský Oscar za nejlepší zahraniční animovaný film, které uděluje americká Akademie filmového umění a věd. Tuto nejprestižnější cenu získal v roce 1989 jako jediný v české historii Jan Svěrák za svůj absolventský film Ropáci. Česká filmová škola tak opět potvrzuje vysokou kvalitu svých studentů.

Ve svém bakalářském loutkovém filmu Dcera experimentuje režisérka Daria Kashcheeva s pohybem kamery a zkoumá téma vztahu mezi otcem a dcerou. Tento snímek měl letos svoji světovou premiéru na největším festivalu animace na světě ve francouzském Annecy, kde získal nejvyšší ocenění Křišťál za nejlepší studentský film. V srpnu získal cenu za nejlepší krátký animovaný film na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne, minulou neděli získal cenu za nejlepší film na festivalu animace Fantoche ve Švýcarsku. Tento týden má Dcera svoji premiéru na severoamerickém kontinentu na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu (TIFF) v sekci Short Cuts. Na festivalu bude promítána s dalšími českými zástupci – filmem Nabarvené ptáče Václava Marhoula a seriálem Bezvědomí Ivana Zachariáše.

Režisérka Daria Kashcheeva zvolila pro svůj film naprosto unikátní výtvarnou formu, kdy pomocí ruční kamery, což je u loutkového filmu novátorská technika, docílila velmi realistických záběrů. Při tvorbě se inspirovala autorskými filmy Larse Von Triera či bratry Luca a Jean-Pierra Dardennových. Film je kompletně ručně zpracovaný bez digitálních triků. To je i důvodem, proč si získal již tolik uznání kritiků i publika po celém světě. Zároveň je dnešní den pro Dariu jedním z nejdůležitějších v jejím studentském životě; nejenomže Daria získala cenu Akademie, ale úspěšně završila bakalářské studium vykonáním státní zkoušky.

Vyjádření autorky k ocenění: „Jsem nesmírně šťastná, že můžu zatupovat naši školu před americkou Akademií v tak prestižní soutěži, jakou je Studentský Oscar. Jsem moc vděčná všem pedagogům interním a externím, kteří mě podporovali a konzultovali se mnou můj film v různých stádiích vývoje – od scénáře až po finální verzi střihu. Moc děkuji Studiu FAMU za prostory, techniku a velkorysost v jejich poskytnutí a hlavně za důvěru. A nejvíc jsem vděčná vedení školy a naší katedře za absenci časového tlaku a za možnost pracovat celý rok soustředěně na jednom filmu. Díky inspirativní atmosféře a profesionálním podmínkám právě na této škole mohl vzniknout můj film. A moc děkuji MAUR filmu za koprodukci a za jemné doprovázení do profesionálního světa,“ říká Daria Kashcheeva.

Mám z Dcery obrovskou radost. Daria v přípravě i natáčení předvedla obrovskou vyzrálost, profesionalitu i talent. Od začátku pracovala s intimním tématem s velkým citem, pochopením a s darem pro filmové vyprávění a originalitu. Věřím, že tento obrovský úspěch usnadní realizaci jejího nového filmu, který již nyní začínáme připravovat,“ vysvětluje Martin Vandas, producent společnosti MAUR film.

„Je to velký úspěch FAMU a Katedry animované tvorby. Ukazuje se, že pečlivá profesní průprava, která umožňuje autorské vyjádření, se bohatě vyplácí. Už se těším, až bude film v brzké době promítán s restaurovanou verzí Ropáků,“ komentuje tento úspěch děkan FAMU, Zdeněk Holý.

Jan Hančil, rektor Akademie múzických umění v Praze, navazuje na děkana: „Mám obrovskou radost a jsem hrdý na kreativitu studentů FAMU. Tato zpráva je potvrzením toho, co se již nějakou dobu jeví, a sice že animátorská škola na FAMU je ve špičkové formě. Samotný film strhuje jímavým kouzlem, skrze precizní práci s materiálem nás Daria Kashcheeva dokáže přizvat do svého vnitřního světa. Přeji autorce a celé Filmové a televizní fakultě AMU, ať si tento úspěch užijí a hlavně, ať na něj naváží dalšími takto kvalitními filmy.

O Dariině vítězství jsme se dozvěděli včera večer – během uspávání dětí jsem měla zmeškaný hovor z Beverly Hills. Když jsem volala v předtuše zpátky, ozval se mi záznamník: ,Hello, you’ve rechaed the Academy of Motion Pictures Arts and Sciences…‘. Předala jsem číslo na Dariu a celé další dvě hodiny jsme celý tým nervózně sledovali mobilní telefony a čekali na výsledek,“ směje se Alexandra Hroncová, která se na FAMU stará o studentské filmy z hlediska festivalů a zajišťuje jejich soutěžní i nesoutěžní projekce po celém světě.

Slavnostní předání ceny proběhne v polovině října v Samuel Goldwyn Theatre v Beverly Hills v Los Angeles. Festivalová cesta snímku rozhodně nekončí – Dceru přijali již na několik desítek festivalů po celém světě. Film je součástí pásma Trojhlas, který je výsledkem spojení tří zajímavých loutkových studentských prací. Ty vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni. „Svoji premiéru, kterou bude doprovázet výstava loutek ze všech tří filmů, si odbyde 11. listopadu v prostorách Jatka 78 a všechny srdečně zveme,“ uvádí Zuzana Roháčová, producentka snímku Dcera.

Soutěž Student Academy Awards usiluje o podporu talentů a jejich propojení napříč kontinenty. Toto ocenění uděluje od roku 1972 americká Akademie filmového umění a věd za nejlepší studentské filmové počiny. V české historii tuto prestižní cenu získal prozatím jen jeden český školní film, a to mockument (čili fiktivní dokument) Ropáci od Jana Svěráka v roce 1989. Nominováni byli ještě další čtyři Češi: Miloš Zábranský v roce 1982 za snímek Horečka všedního dne, výtvarník Aurel Klimt v roce 1998 za eastern Krvavý Hugo a Václav Švankmajer o dva roky později za animovaný Test. V roce 2011 nominaci obdržel další posluchač Katedry animované tvorby Libor Pixa za svůj film Graffitiger. V roce 2017 se do semifinále dostal výpravný a výtvarně originální hraný film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka.

O režisérce: Daria Kashcheeva (1986) se od mala hodně věnovala hudbě a vystudovala Moskevskou hudební konzervatoř v oboru klavír. Po absolvování konzervatoře v roce 2012 získala diplom magistra v oboru hudební režie v Moskevské Hudební Akademii sester Gněsiných. Už jako studentka pracovala jako zvukařka ve významných moskevských divadlech (MCHAT, Satirikon, Modern). V roce 2017 Daria vyhrála mezinárodní soutěž Nespresso Talents. Cenu poroty získala svým autorským filmem To Accept, ve kterém použila kombinaci technik stop motion a pixilace a získala významné ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, ale má za sebou již několik krátkých animovaných filmů nejrůznějšími technikami (kreslená Oáza, anidoc Praha očima cizinců nebo loutkový V popelnici). Momentálně Daria připravuje námět na svůj magisterský film, který by měl vznikat v nadcházejících dvou letech pro její absolutorium na pražské FAMU.

O filmu Dcera:
Mladá dívka v sobě schovává vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce a jejích projevech. Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.

Dcera / Daughter

Režie, scénář, animace: Daria Kashcheeva
Producentka: Zuzana Roháčová (FAMU)
Koproducent: Martin Vandas (MAUR film)
Střih: Alexander Kashcheev
Zvuk: Daria Kashcheeva, Miroslav Chaloupka
Osvětlení: Bargav Sridhar
Hudba: Petr Vrba
Země vzniku: Česká republika, 2019, 15 minut

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 959

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru