Zde se nacházíte: 25fps » Aktuality » Sokolové jdou do kina

Sokolové jdou do kina

Sokolové jdou do kina
„Život dědy Bendy je tak trochu historií nás všech, kteří balancujeme mezi každodenní banalitou a snahou o své soukromé malé štěstí,“ říká režisér Pavel Jurda o svém filmu Dobrý život sokola Bendy. Snímek vstupuje do kin 7. února v rámci projektu Česká radost v českých kinech.

Portrét Miroslava Bendy, zasloužilého sokola z moravských Křenovic, byl premiérově uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a nyní ho čeká cesta do kinosálů po celé České republice. Snímek má povahu časosběrného dokumentu – obsahuje rodinná videa i archivní filmové materiály. Důležitým motivem filmu je Bendovo dlouholeté přátelství s univerzitním profesorem Ishikawou z Tokia a také vřelé vztahy s americkými sokolkami. Společně s „dědou Bendou“ se tak divák vydává například na jedinou japonskou benzínku v Evropě, do Paříže nebo New Yorku.

„Postupně jsme mapovali životní příběh Miroslava Bendy, který asi není příběhem statečného sokola, jenž bojoval za ideály navzdory nepříznivému osudu proti marasmu doby, jak jsme možná na začátku čekali,“ přibližuje film jeho režisér Pavel Jurda. „Je spíš historií malého českého člověka na malé moravské vesnici se dvěma vlakovými zastávkami, který prožil dvacáté století jako většina lidí podle toho, co mu zrovna život nabídl. Ale protože byl mimořádně šikovný, zažil i řadu mimořádných událostí,“ dodává režisér.

Producentem filmu je Jiří Konečný a vyrobila jej společnost Endorfilm v koprodukci s Romanem Francem a Českou televizí.

Čtvrtý ročník projektu Česká radost v českých kinech představuje divákům kin čtyři filmy ze soutěžní sekce Česká radost Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Kromě Dobrého života sokola Bendy uvádí do kin také Iluzi Kateřiny Turečkové o Maďarsku Viktora Orbána, časosběrný dokument Pasažéři reřisérky Jany Borškové o dětech z dětského domova nebo film Máme na víc tvůrčí dvojice Robina Kvapila a Radima Procházky, který odhaluje zákulisí předvolební prezidentské kampaně Michala Horáčka.

Print Friendly, PDF & Email

Autor

Počet článků : 957

Zanechte komentář

© 2011 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team

http://25fps.cz/2020/corded-handheld-vacuum-cleaner-eraclean-stick-handheld-vacuum/
/25fps.cz
Zpět nahoru